Monety Srebrne NBP - wystawa

Srebrne monety NBP na straży pamięci historii Polski

Wystawa czasowa 27. września  - 31. grudnia 2021 r.

Wystawa ma charakter popularyzatorski. Narodowy Bank Polski od 1995 roku wydaje numizmaty w formie kolekcjonerskiej.
Ich tematami przewodnimi są elementy polskiej historii w postaci wydarzeń, osób, przyrody, urbanistyki, uzbrojenia i wyposażenia polskiego wojska i wielu innych.

Pomysł uwieczniania wydarzeń na monetach nie jest nowy, sięga bowiem swoimi korzeniami antycznych czasów Grecji i Rzymu, gdzie wizerunki władców, ich osiągnięcia czy symbole stoczonych zwycięskich zmagań umieszczano właśnie na bitych ówcześnie monetach. Narodowy Bank Polski swoją kolekcją pięknie wpisuje się w tę wielowiekową tradycję, wszak także i Polska ma powody do dumy, które warto uwiecznić na monetach kolekcjonerskich.

Na wystawie zaprezentowano kolekcję 35 monet srebrnych ze zbiorów Lubuskiego Muzeum Wojskowego, która sukcesywnie jest powiększana o najciekawsze elementy związane z historią wojskowości. Do każdej z nich dołączono ciekawie i bogato opracowany rys historyczny, a także wizualizację fotograficzną.

Zapraszamy do oglądania wystawy jeszcze przed jej oficjalnym otwarciem,
od  soboty 11. września  br.

Opracowanie materiałów, aranżacja i wykonanie wystawy: Jarosław Sobociński

Foto i tekst: Jarosław Sobociński