Bitwy epoki napoleońskiej
Bitwy epoki napoleońskiej
18 lutego 2015 roku o godz. 13.00 odbył się uroczysty wernisaż dwóch nowych wystaw czasowych i od tego dnia zapraszamy do ich oglądania.
Pierwsza z nich nosi tytuł „Bitwy epoki napoleońskiej w grafice ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego”. Prezentujemy 30 akwafort i 7 litografii artystów-grafików działających na przełomie XVIII i XIX w. oraz w 1 poł. XIX w. we Francji, m.in. dzieła autorstwa François Louis Couché (1782-1849), cenionego w swej epoce grafika i ilustratora, autora licznych portretów Napoleona i jego rodziny oraz akwaforty Jean’a Duplessis-Bertaux, który opracował ryciny do najważniejszych wydawnictw końca XVIII w. wydawanych we Francji. Zasłynął on szczególnie jako twórca świetnych scen batalistycznych (ilustrował m.in. „Tableaux historiques de la Révolution française”, Paris 1804 oraz „Tableaux historiques de Campagnes d’Italie”). Był nauczycielem rysunku w słynnej paryskiej École Militaire. Tworzył głównie w technice akwaforty. Przygotowywane przez niego płyty często wykańczane były przez innych twórców techniką miedziorytu.
Prezentujemy najważniejsze bitwy Napoleona, od jego pierwszych zwycięstw: Bitwa pod piramidami z 21 lipca 1798 r., w której zmierzył się z wojskami mameluckimi 15 km od Kairu. Aż po ostateczną klęskę pod Waterloo.
Grafiki te odznaczają się wysoką jakością artystyczną, sceny ujęte są wieloplanowo, artyści zadbali o dokładne odtworzenie szczegółów oraz pejzażu architektonicznego kolejnych miast europejskich.
Wystawie tej towarzyszy prezentacja multimedialna.
kurator wystawy: Magdalena Poradzisz-Cincio
...
Druga wystawa pt. „Najnowsze nabytki Lubuskiego Muzeum Wojskowego” prezentuje ponad 20 obiektów, które w ostatnim czasie trafiły do naszych zbiorów. Wśród nich znaleźć można m. in. kurtkę mundurową typu battle-dress por. dr. Hermana Scheuringa komendanta Czołówki Transfuzyjnej 3-ciej Dywizji Strzelców Karpackich, odznaczonego Krzyżem Walecznych w trakcie kampanii włoskiej.
kurator wystawy: Tadeusz Blachura
Obie wystawy oglądać można do 15 kwietnia 2015 r..
Foto : Paweł Pochocki
***