Noc Muzeów 2019

 

Europejska Noc Muzeów 2019

Tegoroczna XIII już edycja Europejskiej Nocy Muzeów w drzonowskim Muzeum przebiegła pod znakiem pięknej, niemal bezchmurnej pogody oraz... odgłosu silników po raz pierwszy na oficjalnej imprezie uruchomionej wyrzutni rakiet 3M8M3 zestawu 2K11M "Krug" i po raz kolejny pokazem czołgu T-72,
tym razem w niecodziennej aranżacji wraz z laserami i efektami pirotechnicznymi...

Zapraszamy do oglądania fotorelacji z wydarzenia!

Foto: Jarosław Sobociński, Paweł Pochocki

 

 

 

 

 

***

Europejska Noc Muzeów

już w najbliższą sobotę, 18 maja 2019... 

 

W tym dniu Muzeum czynne w godzinach:

18.00 - 22.00

 

XIII Europejska Noc Muzeów w Lubuskim Muzeum Wojskowym
w Drzonowie

Program:

18.00 – otwarcie, przedstawienie wystaw
18.15 – wystrzał z bombardy
18.30 – pokaz jazdy kaskaderskiej
19.30 – pokaz walk i obyczajów rycerskich
20.15 – statyczny pokaz działania wyrzutni rakiet 2K11 Krug
20:30 – prezentacja strzelania z broni przeciwpancernej
21:00 – pokaz dawnych tańców rycerskich
21:30 – pokaz świetlno – muzyczny przy odpalonym czołgu T-72
21:45 – działanie miotacza płomieni
22:00 – zakończenie wydarzenia

Przez cały czas trwania imprezy:

- wystawy czasowe „34. Brygada Kawalerii Pancernej” oraz „Rekonstrukcja moja pasja”
- pokaz KTO ROSOMAK z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej
- stoisko gastronomiczne z wojską grochówką
- dioramy grup rekonstrukcyjnych
- stoisko modelarskie
- stoisko krótkofalowców
- strefa filmowa
- i wiele innych

W trakcie wydarzenia prowadzona będzie sprzedaż cegiełek na konserwacje eksponatów!

DARMOWE AUTOBUSY MZK:

Zielona Góra - Drzonów

Przystanek:

Godziny

Dworzec Główny

17:30

18:45

20:15

Centrum

17:32

18:47

20:17

Elżbietanki

17:34

18:49

20:19

Dąbrówki

17:36

18:51

20:21

Łużycka

17:38

18:53

20:23

Łużycka/Francuska

17:40

18:55

20:25

Drzonów (przyjazd)

18:00

19:15

20:45

 Drzonów - Zielona Góra

Przystanek:

Godziny

Drzonów

19:30

21:00

22:15

Łużycka (przyjazd)

19:52

21:22

22:37

Dąbrówki (przyjazd)

19:54

21:24

22:39

Elżbietanki (przyjazd)

19:56

21:26

22:41

Centrum (przyjazd)

19:58

21:28

22:43

Dworzec PKP (przyjazd)

20:00

21:30

22:45

 

Sponsor Główny: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo

Organizatorzy:

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie

Towarzystwo Przyjaciół Lubuskiego Muzeum Wojskowego

Zadanie zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zielona Góra

 

Cegiełki na konserwację eksponatów

Szanowni Państwo,

Informujemy, że nasze muzeum w trakcie zbliżającej się wielkimi krokami kolejnej edycji Europejskiej
Nocy Muzeów w Drzonowie, prowadzić będzie sprzedaż cegiełek, z których dochód przeznaczony zostanie
w całości na konserwację eksponatów ciężkiego sprzętu wojskowego.

Punkt sprzedaży znajdzie się przy wejściu na teren Muzeum i będzie można na nim nabyć cegiełki w cenie
2 zł i 5 zł. Na cegiełce znajdzie się akwarela Roberta M. Jurgi prezentująca wyprodukowane w 1943 r. działo samobieżne SU-152.

Muzeum w ostatnim czasie prowadzi bardzo szeroki zakres prac konserwacyjnych, które są niezbędne dla utrzymania eksponatów prezentowanych na co dzień w warunkach plenerowych. Do najważniejszych zaliczyć należy:

- Działo samobieżne SU-152 – w tym roku realizowany jest remont pierwszego z wozów
tego typu w naszych zbiorach. Ze względu na małą ilość zachowanych egzemplarzy
(zaledwie trzy szt. na świecie, z których dwie zobaczyć można właśnie w Drzonowie)jest to jeden z największych rarytasów muzealnej kolekcji, a dzięki prowadzonej konserwacji wkrótce stanie się także jej wizytówką i ozdobą.  Pojazd to prawdziwy kolos, który kompletnie wyposażony ważył ok. 45 t! Wóz w całości (zarówno na zewnątrz jak i w środku) oczyszczono z warstwy korozji, piasku oraz starej powłoki malarskiej. W tej chwili trwają prace malarskie. Następnie zabezpieczony farbą antykorozyjną wóz zyska odtworzone wojenne malowanie. Przy okazji prac rozruszano zastałe elementy jak włazy wejściowe czy klapy luków inspekcyjnych, podkreślone zostaną także ślady wojennego użytkowania. Dla polepszenia warunków prac nad pojazdem ustawiono namiot techniczny. Remont wspierany jest przez prywatną Pracownie Konserwację Zabytków Techniki Wojskowej z Wolsztyna.

- Haubico-armata ML 20 S kal. 152 mm trafiła do konserwacji na profesjonalny warsztat
w Muzeum Techniki Wojskowej Gryf, gdzie zostanie dokładnie wypiaskowana i odmalowana. Ponadto Muzeum Gryf wykona jej model 3D, który następnie udostępniony będzie także naszej placówce.

- Kuter KH-200. Dzięki wzorowej współpracy z 5. Kresowym Batalionem Saperów z Krosna Odrzańskiego odnawiany jest kuter KH-200, który służył (i tego typu kutry służą nadal) do holowania po wodzie elementów mostu pontonowego PP-64. Przy kutrze trwają prace mające na celu odtworzenie skorodowanych elementy kadłuba oraz jego uszczelnienie. Cały eksponat zostanie także dokładnie oczyszczony i odmalowany, a na koniec przykryty pozyskaną  przez Muzeum oryginalną plandeką.
Remont wykonywany jest przez żołnierzy za zgodą Generalnego Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Uzbrojenie morskie – od przeszło dwóch lat prowadzony jest systematyczny remont kolejnych eksponatów z kolekcji uzbrojenia morskiego, na którą składają się przeciwlotnicze działka i karabiny maszynowe, wyrzutnie rakiet i min morskich.

- Śmigłowiec SM-2 - rozpoczęto prace nad odnowieniem wnętrza kabiny załogi, zabezpieczenia plexi oszklenia (popękane, wypukłe i skomplikowane powierzchnie, bardzo trudne do wykonania na nowo)

- Stacja radiolokacyjna P-12 Maria – w stacji uszczelniono dach nadwozia, w którym znajdują się specjalistyczne urządzenia nadawczo-odbiorcze. Ponadto uzupełniano ubytki karoserii w ciągniku siodłowym typu Ził-135. Teraz całość czeka na nowe malowanie

Równolegle prowadzimy prace mające na celu przywrócenie sprawności technicznej wybranym eksponatom. W ciągu ostatniego roku tchnęliśmy życie w czołg T-72, wyrzutnie rakiet i stację naprowadzania rakiet systemu 2K11 Krug oraz motocykl K-750.

Wszystkie wymienione wyżej prace realizowane są dzięki ścisłej współpracy
z wolontariuszami,
sponsorami i innymi instytucjami, słowem Przyjaciółmi Muzeum.
Kup cegiełkę i dołącz do tego grona!

 

 

***

To był prawdziwy wieczór pasjonatów. Mechanicy, rekonstruktorzy, modelarze, krótkofalowcy czy kolekcjonerzy stworzyli dla naszych zwiedzających niezwykły i bardzo różnorodny program wydarzenia. Dopisały także pogoda i frekwencja, dzięki czemu uznajemy kolejną noc muzeów w Drzonowie za bardzo udaną.

Tego wieczora otworzyliśmy nowe wystawy czasowe: „34. Brygada Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego. Mundur, barwa i tradycje 1995-2019”, która bazuje na bogatej, prywatnej kolekcji Krzysztofa Jankowiaka z Poznania oraz „Rekonstrukcja moja pasja” wystawę fotografii Pawła Pochockiego.

Rekonstruktorów zobaczyć mogliśmy również w muzealnym parku, gdzie stworzyli oni liczne dioramy i stoiska. Najbardziej barwną grupą była Drużyna Rycerska Syrokomla, która zaprezentowała publiczności ciekawy pokaz pojedynków rycerskich i obyczajów dworskich, w którym nie zabrakło dobrego humoru.

Dzięki pasji naszych wolontariuszy - mechaników program nocy muzeów został wzbogacony o prezentację pojazdów gąsienicowych z naszej kolekcji. Najpierw odbył się pokaz działania wyrzutni rakiet systemu 2K11 Krug, który robił wrażenie choćby ze względu na gabaryty wozu i rakiet, a już późnym wieczorem odbył się specjalny spektakl świetlny przy czołgu T-72, który po odpaleniu silnika uruchomił system zadymiania, co stworzyło świetne tło dla pirotechniki scenicznej i laserów.

Tego dnia gościliśmy również żołnierzy 34. Brygady Kawalerii Pancernej, którzy prócz zwiedzania wystawy, zaprezentowali także stoisko promocyjne. Z kolei dzięki uprzejmości Dowódcy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej nasi goście mogli z bliska przyjrzeć się transporterowi KTO Rosomak, który jest jedną z wizytówek naszej armii.

Bogate stoiska przygotowali także hobbyści – krótkofalowcy rozwinęli w naszym parku prawdziwą sieć anten i przewodów i łączyli się przy pomocy radia z całym światem, a modelarze ożywili nasz staw przez pływające okręty, zaprezentowali także modele redukcyjne, jeżdżące i latające.

Dzięki współpracy z Lubuskim Oddziałem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego utworzyliśmy strefę filmową, gdzie można było nieco odpocząć i obejrzeć filmy dokumentalne o Powstaniu i jego roli oraz filmy z serii Muzeum Utracone. Dodatkowo w pawilonie ekspozycyjnym Towarzystwo rozłożyło swoją bardzo atrakcyjną, roll-upową wystawę.

Program uzupełniły prezentacje działania rusznic przeciwpancernych i miotaczy ognia. Tradycyjnie specjalną oprawę świetlną otrzymały wybrane eksponaty ciężkiego sprzętu wojskowego co dopełniło niesamowity klimat tego wieczora.

W tym miejscu chcieliśmy złożyć podziękowania dla wszystkich, dzięki którym to wydarzenie odbyło się w takim kształcie. Prócz wymienionych wyżej dziękujemy wolontariuszom, Sponsorom, w tym przede wszystkim firmie PGNiG oraz Miastu Zielona Góra..

 

***