Noc Muzeów 2014


VIII Europejska Noc Muzeów – podsumowanie

FOTORELACJA : http://www.muzeum.drzonow.eu/index.php/noc-muzeow-2014-fotorelacja



17 maja 2014 roku  w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie odbyła się VIII Europejska Noc Muzeów. Tym razem wspólnie z naszymi partnerami zaprezentowaliśmy bogaty i urozmaicony program.

            Podczas ceremonii otwarcia krótkie przemówienia wygłosili Wicestarosta Powiatu Zielonogórskiego Pan Ryszard Górnicki, Przewodnicząca Rady Muzeum Pani prof. Bogumiła Burda oraz Dyrektor Lubuskiego Muzeum Wojskowego Pan Piotr Dziedzic.

Tuż po oficjalnych przemówieniach na scenie odbyła się miła dla nas uroczystość. Krzyżem Zasługi dla Związku Polskich Spadochroniarzy w Niemczech uhonorowane zostało Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym.

            Następnie zaprosiliśmy zgromadzonych gości do militarnej wędrówki w czasie. Inscenizacje otworzył „Pokaz działania współczesnych jednostek rozpoznawczych”, który przygotowany został przez ZS Strzelec OSW JS 4046 Sulechów im. 1SK Commando. Strzelcy zaprezentowali nam sposób prowadzenia zwiadu, ewakuacji zaatakowanej grupy wraz z rannym, a następnie ataku na rozpoznaną grupę terrorystyczną. Pokazowi towarzyszył podkład dźwiękowy zawierający komunikaty przesyłane między jednostkami wojskowymi.

Ponadto strzelcy przy wsparciu  zaprzyjaźnionych grup  –  L.R.R.P. SZOP – WIETNAM oraz GRH Task Force Papa Bear – PUSTYNNA BURZA utworzyli również stoiska prezentujące wyposażenie żołnierzy amerykańskich.

Kolejnym punktem naszej wędrówki była rekonstrukcja batalistyczna walk z końcowego okresu II wojny światowej, podczas której żołnierze Armii Czerwonej forsowali silnie obsadzony niemieckimi oddziałami skansen fortyfikacyjny. Huczną inscenizację przygotowało Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy wsparciu Stowarzyszenia Historycznego Sagan oraz GRH Panzergrenadier Regiment 19 Hohenstaufen.

            Następnie za sprawą bractw rycerskich Syrokomla z Bolesławca oraz Krąg Rycerski z Nowej Soli, znaleźliśmy się w epoce późnego średniowiecza na turnieju rycerskim o buzdygan doktora Włodzimierza Kwaśniewicza – założyciela i wieloletniego dyrektora naszej placówki, a jednocześnie wybitnego znawcy broni dawnej. Musimy przyznać, że walki rycerskie stały na bardzo wysokim poziomie. Po godzinnych zmaganiach buzdygan trafił do rąk Jarosława z Tomisławia herbu Trzy Wilki.

            Kilka minut  po godzinie 21:00, już w nocnej scenerii naszego parku krajobrazowego, na scenie zaprezentowały się Kabarety K2 oraz Jurki, które wprowadziły licznie zgromadzonych, pomimo niesprzyjającej aury gości, w niezwykle radosny nastrój.

            Po dawce dobrego humoru wróciliśmy do epoki książąt, dam dworu i kodeksu rycerskiego. Brać rycerska zaprezentowała nam rzadko rekonstruowany obecnie obyczaj pasowania na rycerza. Było to szczególne wydarzenie dla pasowanego Jacka z Nowej Soli herbu Leliwa. Ceremonię pasowania poprowadził ojciec Jan Sochocki z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Co warte podkreślenia ojciec Jan przywdział na tą uroczystość oryginalny misternie zdobiony XVII-wieczny ornat.

            Kolejne atrakcje stanowiły gratkę dla amatorów fotografii. W zaciemnionej scenerii parku wspaniały taniec z ogniem urozmaicony pirotechniką sceniczną zaprezentował Teatr Ognia „Haka Poi” z Zielonej Góry. Atrakcyjność pokazu wzmocnił jeszcze efekt odbicia ognia w tafli naszego muzealnego stawu. 

            Następnie w wielkim finale firma Visual Sensation przygotowała pokaz świetlno-muzyczny z użyciem laserów. Laser Show wzmocniony pirotechniką sceniczną rozświetlił pałac i muzealny park tysiącami barw. Efektu pokazu nie oddadzą żadne słowa, więc zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć.

            VIII Europejska Noc Muzeów nie mogłaby się odbyć bez wsparcia naszych Sponsorów firm: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Elektrociepłownia Zielona Góra oraz firmy Zyguła i Synowie ze Zbąszynka. Wydarzenie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Dziękujemy Staroście Powiatu Zielonogórskiego oraz Wójtowi Gminy Świdnica za objęcie imprezy honorowym patronatem.

Dziękujemy również naszym patronom medialnym Telewizji TVP Gorzów oraz Radio Zachód, za pomoc w promocji imprezy, a także wszystkim tym którzy poczynili się do organizacji kolejnych punktów programu. Dziękujemy wreszcie licznie przybyłej – mimo niesprzyjającej aury  – publiczności.  Noc 17 maja 2014 roku była naprawdę niezwykła. 

***

VIII edycja Europejskiej Nocy Muzeów !!!
Już 17.maja 2014, w sobotę...

W związku z przygotowaniami do imprezy, w tym dniu Muzeum nie będzie czynne w ciągu dnia, wszystkich zwiedzających przepraszamy za tę niedogodność i zapraszamy o godzinie 18.00.

 

VIII Europejska Noc Muzeów – 17 maja 2014 od godz. 18.00
Powiew świeżości i nawiązania do tradycji w programie Europejskiej Nocy Muzeów w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie.

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie już po raz VIII przyłączy się do ogólnoeuropejskiego projektu bezpłatnego udostępniania przestrzeni muzealnej w nietypowej – wieczornej aranżacji.
Z tej okazji przygotowujemy również szereg dodatkowych atrakcji, dzięki czemu wydarzenie to staje się naszą wizytówką i okrętem flagowym. W 2013 roku Europejska Noc Muzeów w Drzonowie została wyróżniona w konkursie na Lubuską Perłę Turystyczną. Mamy nadzieję, że również przygotowany na ten rok program przypadnie do gustu Lubuszanom.
Program kolejnej edycji zawiera wszystkie elementy charakterystyczne dla tej imprezy i z którymi jest ona kojarzona. Będą więc rycerze, rekonstruktorzy, teatr ognia oraz pokaz świetlny.

 Wydarzenie otworzy inscenizacja batalistyczna przygotowana przez ZS Strzelec z Sulechowa. Będzie to dynamiczny pokaz działań komandosów  współczesnych armii NATO. Następnie teren naszego Mini skansenu fortyfikacyjnego posłuży Stowarzyszeniu Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym do przeprowadzenia rekonstrukcji walk o linię Odry z okresu II wojny światowej.

 Po tak hucznym wstępie, widz będzie mógł przenieść się do zupełnie innej epoki. W scenerii muzealnego parku ekspozycyjnego odbędzie się Turniej Rycerski o Buzdygan dr. Włodzimierza Kwaśniewicza – założyciela i wieloletniego dyrektora naszego muzeum. W turnieju wezmą udział Bractwo Rycerskie „Syrokomla” z Bolesławca oraz „Krąg Rycerski” z Nowej Soli. Turniej w sposób oczywisty nawiązuje do tradycji Nocy Muzeów w Drzonowie oraz do już blisko trzydziestoletniej działalności Muzeum.

Następnie zmienimy zdecydowanie klimat. Na specjalnie przygotowanej na ten wieczór scenie zaprezentują się naszym widzom Kabaret Jurki oraz Kabaret K2, które gwarantują dużą porcję dobrego humoru na najwyższym poziomie.

 Gdy zapadnie już zmierzch na scenę ponownie wejdą rycerze by w sposób teatralny zaprezentować nam dawne obyczaje rycerskie. W programie przewidziane jest m. in. pasowanie na rycerza.
Imprezę wieńczyć będzie gra świateł i muzyki, którą rozpocznie Teatr Ognia „Haka Poi” z Zielonej Góry. Po ich występie ściana klasycystycznego pałacu – siedziby Muzeum –  będzie stanowić scenerię do finałowego pokazu świetlno – muzyczno – laserowego.

 Imprezie będą towarzyszyć dodatkowe atrakcję jak:

 - otwarcie wystawy czasowej „Monte Cassino. W 70. rocznicę wydarzeń”
- stoisko gastronomiczne z wojskową grochówką
- mini wioska rycerska ze stoiskiem kata oraz dawną kuchnią rycerską
- plenerowe stoisko prezentujące wyposażenie żołnierzy amerykańskich biorących udział w „Operacji Pustynna Burza”.

 Pozostaje nam życzyć wszystkim naszym gościom udanej zabawy!!!

 Wstęp bezpłatny!

 Serdecznie zapraszamy!

***