Eksponat lutego 2016 - Karabinek automatyczny AK

 

Karabinek automatyczny AK
 (Zakłady Metalowe „Łucznik” Radom, 1958 r.)

numer inwentarzowy LMW-KI-294   

Konstrukcja Michaiła Timofiejewicza Kałasznikowa to najbardziej znany i rozpoznawany wzór broni na świecie, której w różnych krajach i w różnych odmianach wyprodukowano szacunkowo 40-50 mln sztuk.
W 1943 r. opracowano w Związku Radzieckim nabój pośredni kal. 7,62 mm. Konsekwencją tego było rozpoczęcie w roku następnym prac nad nową konstrukcją broni strzelającej nabojem tego typu. Wśród kilkunastu nowych wzorów broni (m.in. A.I.Sudajewa) znalazła się też konstrukcja M.T.Kałasznikowa i to ona – po pomyślnym przejściu badań wojskowych i poligonowych – w 1949 r. przyjęta została oficjalnie do uzbrojenia Armii Radzieckiej.

Karabinki AK (z kolbą stałą drewnianą) wprowadzono na wyposażenie Wojska Polskiego w 1952 r., a w 1957 r. jego odmianę z kolbą składaną metalową. W tym samym roku w Zakładach Metalowych „Łucznik” w Radomiu ruszyła też produkcja licencyjna karabinka i jego odmian (AKM, AKMS itd.), która w pełni zaspokajała potrzeby naszej armii, a nadwyżki eksportowane były m.in. do Syrii, Libanu.

Karabinek działa na zasadzie odprowadzenia części gazów prochowych przez boczny otwór w lufie do umieszczonej nad nią komory gazowej z tłokiem, co powoduje uruchomienie głównych mechanizmów broni. Obrót zamka powoduje ryglowanie broni. Mechanizm uderzeniowy jest typu kurkowego z kurkiem napędzanym sprężyną uderzeniową. Samoczynny bezpiecznik (uniemożliwiający odpalenie przy niezaryglowanym zamku) posiada przełącznik uruchamiany ramieniem umieszczonym na prawej stronie komory zamkowej. Do zasilania broni stosuje się wymienne łukowe dwurzędowe magazynki o pojemności 30 naboi. Kbk AK jest bronią wytrzymałą, niezawodną, prostą w obsłudze i tanią, co powoduje, że był (i jest) używany w prawie wszystkich konfliktach światowych, we wszystkich klimatach i warunkach atmosferycznych.

     

Dane techniczne:

Kaliber 7,62 mm

Nabój 7,62 mm x 39 wz. 1943

Długość broni 870 mm

Długość lufy 415 mm

Szybkostrzelność teoretyczna 600 strz./min

Zasięg skuteczny ognia do 1500 m

Masa broni z amunicją 4,3 kg

Magazynek łukowy na 30 naboi

 

Tekst i zdjęcia: T. Blachura

***