Eksponat marca 2014 - Ręczny karabin maszynowy Diektiariowa (rkm D)
Ręczny karabin maszynowy Diektiariowa (rkm D)
(Zakłady Metalowe „Łucznik w Radomiu, 1958 r.)
W przełomowym dla losów II w. św. roku 1943 Rosjanie opracowali nabój pośredni kal. 7,62 mm wz. 1943. Zdolność rażenia i skupienie amunicji nowego typu na dystansie 800 m (wystarczającego jeżeli chodzi o zasięg ręcznych karabinów maszynowych) skutkowały opracowaniem i wdrożeniem do produkcji seryjnej, oprócz karabinu i karabinka, także ręcznego karabinu maszynowego. Spośród kilku projektów wybrano konstrukcję Wasilija Diektiariowa, która – jako jedna z pierwszych zaprojektowana do strzelania nowym nabojem – weszła pod koniec lat czterdziestych na uzbrojenie Armii Radzieckiej pod nazwą RPD i pozostawała na jej wyposażeniu przez prawie dwie dekady.
Rkm D to broń wzorowana na wcześniejszych opracowaniach znanego radzieckiego konstruktora, a jednocześnie nowatorska w swoich rozwiązaniach (zastosowanie nabojów pośrednich, zasilanie taśmowe z niewielkiego, szybko wymiennego magazynka bębnowego). Według instrukcji piechoty jest zasadniczą bronią maszynową drużyny piechoty. Przeznaczony jest do niszczenia grupowych celów żywych odkrytych i zamaskowanych oraz ważnych celów pojedynczych na odległościach do 800 m, a także do zwalczania celów powietrznych na odległościach do 500 m. Broń obsługują celowniczy i amunicyjny. Działa na zasadzie wykorzystania energii gazów prochowych odprowadzanych z przewodu lufy, która jest niewymienna i chłodzona powietrzem. Strzela się z zamka otwartego i tylko ogniem ciągłym. Opinie o broni są skrajnie różne – od krytyki o zawodności i skłonności do zacięć po zachwalanie prostej obsługi, lekkości konstrukcji i sporej szybkostrzelności.
Rkm D od 1957 r. produkowany był na licencji w Polsce w Radomiu i przez ponad dekadę używany był w naszej armii, kiedy to zastąpiony został przez ręczny karabin maszynowy Kałasznikowa (RPK).
numer inwentarzowy LMW-KI-71
Dane techniczne:
Kaliber 7,62 mm
Nabój 7,62 mm x 39
Długość broni 1040 mm
Długość lufy 521 mm
Szybkostrzelność praktyczna do 150 strz./min
Zasięg skuteczny ognia do 800 m
Masa broni bez amunicji 7,40 kg
Magazynek bębnowy z taśmą 100 naboi
Tekst i foto: Tadeusz Blachura