Eksponat lipca 2013 - System przeciwlotniczy 2K11M1 "KRUG"

 

System przeciwlotniczy 2K11M1 "KRUG"

Unikalny system rakietowy użytkowany w latach 1976-2009 
tylko w jednej jednostce w Polsce,
w JW2211 Skwierzyna

System został sprowadzony do Muzeum w 2011 roku dzięki osobistym staraniom tak intencyjnym w DWiPO MON w Warszawie jak i konkretnym, rzeczowym - realizacja całej operacji przebazowania,  przez kierownika Działu Lotnictwa Lubuskiego Muzeum Wojskowego, Jarosława Sobocińskiego. Całość działań trwała od 15. października 2010 roku, gdy złożono wniosek o pozyskanie systemu "Krug" do 11-14 lipca 2011 r, kiedy sprzęt dotarł na terem muzeum w dwóch rzutach transportowych. Wielomiesięczny osobisty dozór i częste wizyty bezpośrednio w jednostce zaowocowały tym, iż przekazane egzemplarze sprzętu były w bardzo dobrym stanie technicznym, praktycznie w pełni ukompletowane. Stacja naprowadzania rakiet SNR 1S32M1 o numerze burtowym 133 i rejestracyjnym UBS1105 była już w momencie przekazania w pełni sprawna i samodzielnie wjechała na zestaw niskopodwoziowy a także zjechała z niego na terenie muzeum, co bardzo ułatwiło całą operację. Nieco więcej kłopotów było z wyrzutnią rakiet 2P24M1 (nr burtowy 108 i rejestracyjny UBS1030). Mimo wielu prób uruchomienia (także na holu) nie udało się dokonać tego w jednostce. Aby temu zaradzić, J.Sobociński wystąpił o inny egzemplarz wyrzutni (UBS1074), na co uzyskał oficjalną i formalną zgodę. Mimo to egzemplarz ten nie trafił do Muzeum a prawdopodobnie pozostał jako reprezentacyjny w Skwierzynie. Faktem jest, iż pozyskany egzemplarz wyrzutni (UBS1030, nr burt. 108) jest bardzo ciekawy historycznie. Jest ona bowiem jedną z pierwszych dostarczonych do jednostki i jedną z tych, z których odpalono na poligonie najwięcej rakiet bojowych. Jego uruchomienie Muzeum zawdzięcza ciężkiej pracy pasjonatów-wolontariuszy a zarazem żołnierzy ze skwierzyńskiej jednostki, wcześniej wyszkolonych do obsługi tego typu sprzętu. Stacja naprowadzania rakiet SNR (UBS1105) była praktycznie pierwszym w historii placówki dużym eksponatem plenerowym pozyskanym jako w pełni sprawny technicznie.

Zanim jednak do drzonowskiego muzeum trafił cały zestaw, dwa lata wcześniej J. Sobociński, we współpracy z krakowskim muzeum lotnictwa, pozyskał rakietę 3M8M3 w wersji szkolnej, którą po wyremontowaniu można było oglądać, jako jeden z nielicznych ówcześnie eksponatów uzbrojenia tego typu w kraju. Niedługo po nim do zbiorów pozyskał on także unikalny przekrój rakiety 3M8M3 (jedynie dwa egzemplarze w Polsce), ukazujący jej wewnętrzną konstrukcję.

Wszystkie foto: Jarosław  Sobociński

Poniżej fazy remontu szkolnego pocisku 3M8M3 na terenie placówki.
Stojak ekspozycyjny został wykonany na bazie elementów oryginalnego
łoża pocisku z pojemnika transportowego, zaprojektowany przez J. Sobocińskiego.


Pocisk rakietowy po remoncie, jeszcze przed założeniem usterzenia

 

Zestawienie pierwotne zawierające spis systemu dla muzeum. Z przejęcia do zbiorów wozu transportowo-załadowczego 2T6 tzw. "kołyski" Muzeum zrezygnowało ze względu na coraz większą szczupłość miejsca w terenie na kolejne eksponaty.

Zestawienie potwierdzające formalną zamianę egzemplarza wyrzutni UBS1030
na egzemplarz UBS1074, do której jednak nie doszło ze względu na specjalną prośbę dowódcy jednostki.

 

foto i tekst : Jarosław Sobociński

***