Eksponat lipca 2013 - System przeciwlotniczy 2K11M1 "KRUG"

 

System przeciwlotniczy 2K11M1 "KRUG"

Unikalny system rakietowy użytkowany w latach 1976-2009 
tylko w jednej jednostce w Polsce,
w JW2211 Skwierzyna

System został sprowadzony do Muzeum w 2011 roku dzięki osobistym staraniom tak intencyjnym w DWiPO MON w Warszawie jak i konkretnym, rzeczowym - realizacja całej operacji przebazowania, przez kierownika Działu Lotnictwa Lubuskiego Muzeum Wojskowego, Jarosława Sobocińskiego. Całość działań trwała od 15. października 2010 roku, gdy złożono wniosek o pozyskanie systemu "Krug" do 11-14 lipca 2011 r, kiedy sprzęt dotarł na teren muzeum w dwóch rzutach transportowych. Wielomiesięczny osobisty dozór i częste wizyty bezpośrednio w jednostce zaowocowały tym, iż przekazane egzemplarze sprzętu były w bardzo dobrym stanie technicznym, praktycznie w pełni ukompletowane. Stacja naprowadzania rakiet SNR 1S32M1 o numerze burtowym 133 i rejestracyjnym UBS1105 była już w momencie przekazania w pełni sprawna i samodzielnie wjechała na zestaw niskopodwoziowy a także zjechała z niego na terenie muzeum, co bardzo ułatwiło całą operację. Nieco więcej kłopotów było z wyrzutnią rakiet 2P24M1 (nr burtowy 108 i rejestracyjny UBS1030). Mimo wielu prób uruchomienia (także na holu) nie udało się dokonać tego w jednostce. Aby temu zaradzić, J.Sobociński wystąpił o inny egzemplarz wyrzutni (UBS1074), na co uzyskał oficjalną i formalną zgodę. Mimo to egzemplarz ten nie trafił do Muzeum a prawdopodobnie pozostał jako reprezentacyjny w Skwierzynie. Faktem jest, iż pozyskany egzemplarz wyrzutni (UBS1030, nr burt. 108) jest bardzo ciekawy historycznie. Jest ona bowiem jedną z pierwszych dostarczonych do jednostki i jedną z tych, z których odpalono na poligonie najwięcej rakiet bojowych. Jej uruchomienie Muzeum zawdzięcza ciężkiej pracy pasjonatów-wolontariuszy a zarazem żołnierzy ze skwierzyńskiej jednostki, wcześniej wyszkolonych do obsługi tego typu sprzętu. Stacja naprowadzania rakiet SNR (UBS1105) była praktycznie pierwszym w historii placówki dużym eksponatem plenerowym, pozyskanym jako w pełni sprawny technicznie.

Zanim jednak do drzonowskiego muzeum trafił cały zestaw, dwa lata wcześniej J. Sobociński, we współpracy z krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego, pozyskał rakietę 3M8M3 w wersji szkolnej, którą po wyremontowaniu można było oglądać, jako jeden z nielicznych ówcześnie eksponatów uzbrojenia tego typu w kraju. Niedługo po nim, do zbiorów J. Sobociński pozyskał także unikalny przekrój rakiety 3M8M3 (jedynie dwa egzemplarze w Polsce), ukazujący jej bardzo ciekawą wewnętrzną konstrukcję, bowiem pocisk napędzany jest silnikiem strumieniowym. Dostępny jest on do oglądania w pawilonie ekspozycyjnym LMW.

Wszystkie foto: Jarosław  Sobociński

Jarosław Sobociński w czasie jednej z wielu wizyt w jednostce, w okresie przejmowania sprzętu dla muzeum.
W tle radar SNR 1S32M1, nr burtowy 150, który pod koniec istnienia jednostki jako bazy systemu "Krug", był eksponowany na placu apelowym JW2211.

Poniżej fazy remontu szkolnego pocisku 3M8M3 na terenie placówki.
Stojak ekspozycyjny został wykonany na bazie elementów oryginalnego
łoża pocisku z pojemnika transportowego, zaprojektowany przez J. Sobocińskiego.


Pocisk rakietowy po remoncie, jeszcze przed założeniem usterzenia

 

Zestawienie pierwotne zawierające spis systemu dla muzeum. Z przejęcia do zbiorów wozu transportowo-załadowczego 2T6 tzw. "kołyski" Muzeum zrezygnowało ze względu na coraz większą szczupłość miejsca w terenie na kolejne eksponaty.

Zestawienie potwierdzające formalną zamianę egzemplarza wyrzutni UBS1030
na egzemplarz UBS1074, do której jednak nie doszło ze względu na specjalną prośbę dowódcy jednostki.

 

foto i tekst : Jarosław Sobociński

***