Eksponat lutego 2019 - Mundur kpt. o. B. Ciesielskiego
Mundur kpt. o. Bernarda Rafała Ciesielskiego kapelana 7. Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego
(LMW-KI-2271)
Na mundur składają się: czarny beret z wyszytym białą nicią na granatowej podkładce orłem, kurtka mundurowa typu battle-dress w kolorze khaki z nałożonym pasem parcianym z mosiężną klamrą. Do zestawu dołożona współczesna koszula kapłańska z koloratką.
Na naramiennikach kurtki doszyte po trzy, metalowe gwiazdki (oznaka stopnia kapitana) oraz metalowe inicjały KS, noszone na cześć patrona pułku (gen. Kazimierza Sosnkowskiego). Na wykładanym kołnierzu przypięte – nieregulaminowe, metalowe krzyże (w świetle literatury oraz zdjęć z epoki krzyż powinien być umieszczony na granatowej patce) – oznaczenie duszpasterstwa wyznań chrześcijańskich. Nad lewą kieszenią cztery baretki medali: Krzyża Walecznych, 1939-1945 Star, Italy Star, War Medal 1939-1945. Na kieszeni odznaka pamiątkowa 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich. Na lewym rękawie haftowana, sukienna oznaka 3. Dywizji Strzelców Karpackich, a na prawym honorowa oznaka 8. Armii Brytyjskiej. W szczycie rękawów naszywki Poland.
7. Pułk Ułanów został oficjalnie odtworzony w ramach Polskich Sił Zbrojnych 18.01.1945 r. jako pułk rozpoznawczy 3. Dywizji. Ojciec Ciesielski funkcję kapelana pułku objął 3 lipca 1945 r. i pełnił ją do 18.06.1946 r., współtworząc w nim szkołę powszechną dla żołnierzy pułku. Kapelan był ciepło wspominany przez żołnierzy, co potwierdza fragment kroniki pułku „…[o. Bernard] nie tylko wspierał nas swą modlitwą, lecz przez cały okres życia wśród nas świecił przykładem cnót człowieczych, pogody ducha i pięknego koleżeństwa”.
O. Ciesielski do wojska został wcielony po wyzwoleniu przez Aliantów Rzymu. Do wiecznego miasta trafił w 1940 r. i pełnił tu funkcję sekretarza generała (najwyższego przełożonego) zakonu Karmelitów. W tym czasie m.in. organizował pomoc i schronienie dla Żydów, których od 1943 r. deportowano do obozów zagłady. Wcześniej, od października 1939 r., sprawował opiekę duchową nad polskimi żołnierzami internowanymi na Łotwie (gdzie zorganizował m.in. polską bibliotekę), a następnie w Szwecji. Po wojnie związany był głównie z klasztorem Karmelitów w Munster w stanie Indiana. Zmarł w 1989 r.
Ks. kapelan ojciec B. R. Ciesielski i por. W. Rubnikowicz. Fot. Księga Dziejów 7 Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego, pod red. J. Smoleńskiego i M. W. Żebrowskiego, Londyn 1969 r.
Tekst: Błażej Mościpan
Zdjęcia: Paweł Pochocki
***