Zaproszenie na Festiwal Historyczny ROK 1944
Lubuskie Muzeum Wojskowe serdecznie zaprasza w sobotę 19.10.2024 w godz. 10.00 - 17.00 na Festiwal Historyczny ROK 1944. Będzie to otwarte wydarzenie kulturalnego o innowacyjnej formule - festiwalu ze strefami: wiedzy, rekonstrukcyjną i eko-warsztatów. Wszystko to odbędzie się w muzealnym parku, w którym rozmieszczona jest (jedna z większych w kraju) kolekcja zabytkowego sprzętu wojskowego.
I. Strefa odtwórstwa historycznego
Ponad 70 rekonstruktorów z całej zachodniej Polski stworzy dioramy oraz przeprowadzi inscenizacje batalistyczne kluczowych dla losów II wojny światowej bitw z udziałem polskich żołnierzy: „Zdobycia Monte Cassino”, „Walk w Normandii”, „Bitwy pod Studziankami” oraz „Powstania Warszawskiego”.
Wraz z rekonstruktorami do muzeum przyjedzie kilkanaście pojazdów kołowych oraz armat z wyposażenia obu walczących w 1944 r. stron. Będzie to sprzęt z kolekcji zaprzyjaźnionych muzeów wojskowych w Poznaniu, Bydgoszczy i ze Skarżyska Kamiennej oraz z kolekcji prywatnych. Do najciekawszych zaliczyć można tu samochód pancerny Daimler Dingo, lekki samochód ciężarowy Dodge WC 52, samochód osobowo-terenowy VW typ 82 Kübelwagen czy działo piechoty IG37 kalibru 7,5 cm. W pokazach wezmą też udział odrestaurowane w ostatnich latach muzealne eksponaty, w tym przede wszystkim haubica leFH 18 kalibru 10,5 cm oraz armata przeciwpancerna wz. 1937 kalibru 45 mm. Inscenizacje wzbogacą środki pozoracji pola walki oraz barwny komentarz lektorski.
Inscenizacje odbywać się będą o godzinach: 12:50, 13:50, 14:50, 15:50
II. Strefa wiedzy
W strefie wiedzy odsłuchać będzie można wystąpień wzbogaconych o prezentacje multimedialne znanych i utytułowanych historyków oraz popularyzatorów i badaczy historii:
Godz. 11:00
• Adam Sikorski, Polska partyzantka w 1944 roku. Badania terenowe śladami bohaterów.
O autorze: Adam Sikorski to znany polski historyk, dziennikarz, reżyser i poeta. Od 2004 roku realizował w kanałach TVP popularny program o tematyce historyczno-eksploracyjnej „Było… nie minęło”. W ostatnim czasie swoją działalność popularyzatorską przeniósł do internetu, gdzie prowadzi Kanał Historyczny Adama Sikorskiego.
Godz. 12:0O
• Dr Ireneusz Wojewódzki, Generał Kazimierz Sosnkowski – Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych, a Powstanie Warszawskie.
O autorze: dr Ireneusz Wojewódzki na co dzień związany jest z Instytutem Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jego problematyka badawcza dotyczy czasów napoleońskich, środowiska generałów polskich XX wieku oraz przemysłu polskiego XX wieku. Generałowi Sosnkowskiemu poświęcił swój doktorat, a powstała na jego bazie książka pt. Kazimierz Sosnkowski podczas II wojny światowej. Książę niezłomny czy Hamlet w mundurze? Została wyróżniona tytułem książki historycznej roku 2009
Godz. 13:00
• Marek Łazarz, Żagańska wielka ucieczka z 1944 roku - fakty i mity
O autorze: Marek Łazarz pełni funkcje dyrektora Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Absolwent slawistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Przewodnik turystyczny i badacz lokalnej historii obozów jenieckich. Autor oraz członek kolegium redakcyjnego „Zeszytów Żagańskich”. Wyróżniony tytułem „Żaganianin Roku 2019” oraz odznaczony brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju” Ministra Obrony Narodowej. Laureat grantu naukowo-badawczego Akademii Sił Powietrznych USA w Colorado Springs.
Godz. 14:00
• Robert M. Jurga, Ostatnie słowo. Fortyfikacje 1944 rok
O autorze: Robert M. Jurga od 1988 roku współpracuje z europejskimi fundacjami i muzeami wykonując na ich zlecenia rekonstrukcje przestrzenne obiektów historycznych i architektonicznych. Jest autorem książek i kilkudziesięciu artykułów dotyczących historii fortyfikacji. Wyróżniony nagrodą kulturalną województwa lubuskiego oraz Miasta Zielona Góra. Honorowy przyjaciel LMW.
Strefę wiedzy uzupełnią wystawy czasowe:
• „Wielkopolscy harcerze w Powstaniu Warszawskim” przygotowana przez poznański oddział IPN
• „...złączyła nas przelana wspólnie krew”. ARMIA ANDERSA 1941-1947 przygotowana przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej
III. Strefa EKO-WARSZTATÓW
Pamiętamy o najmłodszych, dla których przygotujemy atrakcyjne edukacyjne warsztaty. Będzie w nich można pomalować eko-torbę na zakupy, nauczyć się właściwego segregowania odpadów czy stworzyć czołg lub samolot z materiałów wtórnych.
Dodatkowe atrakcje:
- strefa gastronomiczna
- pokazy modelarskie
- zwiedzanie wnętrz eksponatów
- zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych LMW
Festiwal Historyczny – ROK 1944 odbędzie się w Drzonowie 19.10.2024 w godz. 10.00 – 17.00. Wstęp wolny. Zapraszamy
Z wydarzenia realizowana będzie transmisja LIVE, :
Przedsięwzięcie pn. Festiwal Historyczny - ROK 1944 zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej NextGenerationEU