Fortyfikacje OWB i Oderstellung w dioramach Sławomira Mielczarka
Od wtorku 19. sierpnia 2014 zapraszamy do oglądania nowej wystawy czasowej „Fortyfikacje OWB i Oderstellung w dioramach Sławomira Mielczarka”.
Wystawa składa się z 8 dioram w skali 1:72, 6 z nich przedstawia umocnienia z MRU, zaś 2 z Linii Środkowej Odry. Całość uzupełniona jest elementami wyposażenia żołnierzy Wehrmachtu oraz opisami a także rysunkami i szkicami Roberta M.Jurgi
Nowa wystawa czasowa prezentowana do grudnia br. w Lubuskim Muzeum Wojskowym zawiera przede wszystkim plastyczne ujęcie sześciu obiektów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (niem. Festung Oder-Warthe-Bogen, w skrócie OWB) oraz dwóch budowli obronnych Linii Środkowej Odry (niem. Oderstellung). Wszystkie dioramy, autorstwa Sławomira Mielczarka, wykonane zostały w popularnej skali 1:72.
Ten efektowny i popularny w muzealnictwie sposób prezentacji świetnie oddaje nie tylko wygląd samych obiektów obronnych, ale pozwala również na poznanie ich najbliższego otoczenia i wykorzystania go do sztuki kamuflażu. Dioramy ożywiają postaci niemieckich i radzieckich żołnierzy, a także modele m.in. radzieckiego czołgu T-34, niemieckiej armaty p. panc. 37 mm, czy niemieckiego samochodu pływającego Schwimmwagen.
Spośród prezentowanego zbioru wyróżnia się diorama obiektu 767 z Linii Środkowej Odry, która ukazuje schron tuż po wysadzeniu dokonanym prawdopodobnie w marcu 1945 roku w ramach ćwiczeń przez 3. Brygadę Dnieprowskiej Rzecznej Wojennej Flotylli. Zimowa aura dominuje również na dioramie Pz.W. 715, szturmowanego właśnie przez Armię Czerwoną. Ciekawe elementy kamuflażu zawierają prezentacje Pancerwerków 517 oraz 866 z MRU. Na wystawie nie mogło zabraknąć Pz.W. 717 – jednego z symboli Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Pozostałe prezentowane obiekty to 775 i 778 z MRU oraz 770 z Linii Środkowej Odry.
Wystawę uzupełniają elementy wyposażenia żołnierza Wehrmachtu, a także wyposażenia niemieckich budowli obronnych ze zbiorów LMW. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: laweta forteczna na karabin maszynowy MG08 oraz luk ewakuacyjny drzwi pancernych 14P7. Ponadto opisy obiektów urozmaicone zostały o rysunki i schematy autorstwa Roberta M. Jurgi.
Termin wystawy: sierpień – grudzień 2014.
Foto : Błażej Mościpan