Wystawa-Broń pancerna w muzeach skandynawskich

 

Wystawa czasowa
Broń pancerna w muzeach skandynawskich
w obiektywie portalu Militarne Podróże

 

Skomplikowane procesy dziejowe zwłaszcza pierwszej połowy XX w. sprawiły, iż na północy Europy w różny sposób znalazł się sprzęt pancerny produkcji większości liczących się państw produkujących w tym okresie ten rodzaj broni. Dzięki czemu dziś, tamtejsze muzea poszczycić się mogą wspaniałymi kolekcjami, których niewielki, acz bardzo ciekawy fragment zobaczyć można na niniejszej ekspozycji.

Na wystawę składa się blisko 50 fotografii w formacie 30 x 45 cm pojazdów pancernych eksponowanych w szwedzkim Försvarsfordonsmuseet Arsenalen w Strängnäs oraz w fińskim Panssarimuseo w Paroli. Wśród prezentowanych eksponatów znajduje się wiele unikatów, prototypów i pojazdów z bardzo ciekawą historią bojową. Fotografią towarzyszą opisy konstrukcji, ich użycie bojowe, ciekawostki.

Autorem zdjęć jest Paweł Draga absolwent historii - specjalizacja archeologia -Uniwersytetu Opolskiego. Od zawsze zafascynowany historią wojskowości, a w szczególności bronią palną, podróżnik oraz fotograf-amator. Swoje zdjęcia publikuje m. in. na facebookowym profilu pod nazwą „Militarne Podróże”. Strona ta prezentuje dorobek światowych placówek muzealnych oraz wszelkiej maści pokazów i rekonstrukcji.

***