Optyka wojskowa XX wieku z kolekcji Adama Gajdy
Ekspozycja ma w założeniach zaprezentować zwiedzającym często pomijane, a niezwykle ciekawe i istotne da wojskowości zagadnienie wykorzystywania militarnego urządzeń optycznych.
Jest to próba zasygnalizowania rozległości tematyki i różnorodności wojskowych sprzętów optycznych oraz ukazania ich ewolucji na przestrzeni XX wieku - wieku dwóch wielkich wojen. Kolejnym celem wystawy jest popularyzacja kolekcjonerstwa jako interesującego i rozwijającego hobby zwłaszcza dla młodzieży.
Na wystawie zgromadzono przeszło 80 eksponatów uzupełnionych oryginalnymi futerałami, skrzynkami transportowymi i dodatkowym wyposażeniem. Eksponaty podzielone zostały na 10 bloków tematycznych. Są to m.in. lornetki i lornety nożycowe, celowniki artyleryjskie, busole, dalmierze i niwelatory, peryskopy, noktowizory, celowniki broni strzeleckiej oraz pancernej. Każdy z nich omówiono na specjalnie opracowanych planszach edukacyjnych.
Aranżację wystawy dopełniają wydruki prezentujące m.in. zastosowane w urządzeniach podziałki, schematy i kontekst ich działania. Uwagę zwraca kompletna sylwetka mundurowa podoficera Wehrmachtu z 1944 r. Dla zwiększenia zainteresowania tematyką wśród dzieci i młodzieży przygotowane zostały stanowiska, w których można spojrzeć przez peryskop działonowego z czołgu T-55 czy przez lornetę nożycową TZK.
Warto podkreślić, że ze względu na ograniczoną przestrzeń ekspozycyjną nie byliśmy w stanie zaprezentować całości dostępnych zbiorów optyki, ani tym bardziej wyczerpać tak szerokiego zagadnienia. Być może jest to pierwsza część z cyklu wystaw o tej tematyce. Kolekcja Adama Gajdy w kilku miejscach została uzupełniona muzealnymi eksponatami, które na co dzień znajdują się w magazynach.
Właściciel prezentowanej tu kolekcji to Wielkopolanin, pasjonat historii, kolekcjoner militariów oraz rekonstruktor. Obecnie związany m.in. ze Stowarzyszeniem Miłośników Historii Wojskowości, które działa przy naszej placówce. Jako rekonstruktor odtwarza sylwetki żołnierzy I i II wojny światowej. Zakochany w polskim mundurze, zwłaszcza Wojsk Wielkopolskich. Za szerzenie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim wyróżniony został statuetką Dobosza Powstania Wielkopolskiego. Od lat współpracuje z różnymi muzeami w całej Polsce.
Uroczystego otwarcia ekspozycji dokonano 20.05.2023 w trakcie Lotniczej Nocy Muzeów.
Kurator wystawy: Błażej Mościpan
Wsparcie merytoryczne i techniczne: Jankowiak Krzysztof, Raubo Konrad, Rogowski Witold, Zawada Aleksander, Załoga LMW
fot. www.fb.com/GoDusterLubuskie
fot. www.fb.com/GoDusterLubuskie
Tekst i zdjęcia (o ile nie wskazano inaczej): Błażej Mościpan