Wojska inżynieryjne - wystawa
"Wojska inżynieryjne - tradycja i współczesność"
wystawa czasowa
"Wojska inżynieryjne - tradycja i współczesność" to pierwsza wystawa w naszej placówce poświęcona w całości wojskom inżynieryjnym - niezwykle istotnemu rodzajowi wojska o szerokim zakresie zastosowania, wymagającego specjalistycznego przygotowania i umiejętnego wykorzystania dedykowanego sprzętu.
Na wystawie prezentujemy szeroki wachlarz zastosowania wojsk inżynieryjnych. Saperzy w pierwszej kolejności kojarzą się nam z formacją wyspecjalizowaną w usuwaniu min i groźnych niewybuchów. Dlatego na ekspozycji zobaczyć będzie można sprzęt (m.in. detektory, macki i nożyce saperskie, kotwiczki, saperki, nosidło) wykorzystywany przez saperów do odnalezienia ładunku, jego unieszkodliwienia, podjęcia z ziemi i przetransportowania. Zaprezentowane zostaną również najpopularniejsze rodzaje min niemieckich z jakich, zwłaszcza w okresie powojennym, saperzy oczyszczali kraj, ale także rodzaje min zakładanych przez polskich żołnierzy.
Drugim „naturalnym środowiskiem” wojsk inżynieryjnych po lądzie jest oczywiście woda. Podstawowym zadaniem wojsk saperskich jest przygotowanie szybkiej przeprawy przez przeszkody wodne dla pozostałych rodzajów wojsk lądowych. Wśród tej grupy eksponatów elementem dominującym jest łódź desantowa ŁD-10 z lat 70. XX w., która na ekspozycję trafiła prosto z konserwacji przeprowadzonej w 5. Kresowym Batalionie Saperów z Krosna Odrzańskiego. Pojawią się także elementy mniejsze jak schemat budowy mostu, pływaki trału przeciwminowego czy kotwice. Ciekawostkę stanowi skafander nurka typu Krogulec. W tego typu kombinezonach wyspecjalizowani żołnierze nurkowali w celu lokalizacji czy wyciągnięcia niewybuchu z dna rzeki lub zbiornika wodnego.
Polskie wojska inżynieryjne już od lat 70. uczestniczą w różnego rodzaju misjach pokojowych i wojskowych. Ten temat zaakcentowany został poprzez prezentację wcześniej niepublikowanych zdjęć z działań polskich saperów w Egipcie oraz ówczesnego wyposażenia, a także prezentację wschodniego samowaru, przywiezionego przez naszych żołnierzy z Afganistanu, w którym zainstalowany był improwizowany ładunek wybuchowy.
Istotnym elementem identyfikującym wojsko jest jego mundur i barwa. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną sylwetki saperów z lat 40., 50., 60. i 70. XX w. w mundurach polowych i wyjściowych, a także odznaki i oznaki wojsk inżynieryjnych, proporczyki, medale pamiątkowe, czy miniatury sztandarów poszczególnych jednostek.
Narrację wystawy tworzą plansze graficzne, zdjęcia z epoki i obrazy. Zaprezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów:
- Lubuskiego Muzeum Wojskowego
- 5. Kresowego Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego
- Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu Oddział Muzeum Wojsk Lądowych
- Muzeum Militariów Arsenał Oddział Muzeum Miejskie Wrocławia/City Museum of Wroclaw
- Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim
Wystawę dopełniają zbiory Muzeum prezentowane na co dzień na plenerowej ekspozycji stałej ciężkiego sprzętu wojskowego, gdzie znajdują się m.in. amfibie typu BAW, PTG i PTS, składane mosty, kutry holownicze, prom gąsienicowy i park pontonowy PP-64.
Termin wystawy: maj – październik 2017
Kuratorzy: mgr Tadeusz Blachura, mgr Błażej Mościpan
***