30-lecie LMW - wystawa

 

30-lecie działalności Lubuskiego Muzeum Wojskowego
 

Wystawa powstała z okazji jubileuszu 30 lat działalności LMW od momentu jego oficjalnego otwarcia 8. maja 1985 roku. Ilustruje ona w telegraficznym wprost skrócie jak zmieniało się Muzeum na przestrzeni lat. Możemy przyjrzeć się pierwszym publikacjom, biletom wstępu - jak ich poziom poligraficzny wyglądał dawniej i dziś oraz w latach 90-tych i na przełomie wieku. Pokazany jest także historyczny już Akt Powołania, którego wręczenie ukazują archiwalne fotografie.

Także kadry z pleneru ilustrują jego specyficzny i charakterystyczny dla ówczesnych muzeów stan z połowy lat 80-tych oraz klimat dzisiejszych muzealnych imprez plenerowych, które udowadniają, iż muzea są nie tylko miejscem czczenia historii ale pozwalają też na żywą interakcję z eksponatami wszystkich pasjonatów wojskowości i nie tylko.

Są także zaprezentowane księgi odwiedzin muzeum, gdzie swój ślad zostawiły osoby wielce zasłużone dla naszej historii jak i zupełnie zwyczajne osoby odwiedzające nasze Muzeum. Każdy może się wpisać do takiej księgi a później po latach odnaleźć swój wpis... Wystawa pokazuje także ciekawostki, mianowicie pierwszą kartę katalogową czyli pierwszy oficjalnie wpisany na stan muzuem eksponat, którym stała się wojskowa łyżka, kartę katalogową z dnia oficjalnego otwarcia a także jedną z ostatnich kart katalogu zbiorów.

A więc historia LMW od łyżki się zaczęła...Aranżacja wystawy, dobór materiałów, tekst i foto : Jarosław Sobociński

***