34. Brygada Kawalerii Pancernej

 

Wystawa czasowa „34. Brygada Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego, mundur, barwa i tradycje 1995-2019”

 

Wystawa czasowa „34. Brygada Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego, mundur, barwa i tradycje 1995-2019” to prezentacja umundurowania, historii, symboli i nośników tradycji jednostki od momentu jej sformowania w 1995 roku (na bazie 89. p. zmech.), aż po dziś dzień.

34. BKPanc. to elitarna jednostka Wojsk Pancernych Sił Zbrojnych RP. Od początku swojego istnienia stacjonuje w Żaganiu, wchodzi w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego. Brygada kultywuje tradycje polskich jednostek walczących w czasie II wojny światowej, 3. Brygady Strzelców wchodzącej w skład 1. Dywizji Pancernej oraz 4. Brygady Pancernej 1. Korpusu Pancernego, przez co łączy tradycje z Zachodu i Wschodu.

Centralnym punktem wystawy jest ekspozycja umundurowania używanego przez żołnierzy Brygady na początku istnienia jednostki w 1995 roku, oraz w dniu dzisiejszym. Dwie skrajne daty 1995 i 2019 przedziela sylwetka żołnierza 34. BKPanc. z okresu misji w Iraku w 2005 roku.

Wystawa oprócz prezentowania historii konkretnej jednostki, 34. BKPanc. przybliża również udział żagańskich żołnierzy w misjach zagranicznych w ramach ONZ, w Iraku i Afganistanie.

Osobnym akcentem na wystawie jest Sztafeta Pamięci generała Tadeusza Buka, wydarzenie sportowo-edukacyjne organizowane co roku przez żołnierzy 34. BKPanc. Na wystawie można zapoznać się z historią tego przedsięwzięcia oraz obejrzeć pamiątki z różnych edycji.

Prezentowane na ekspozycji eksponaty w większości pochodzą z prywatnej kolekcji Krzysztofa Jankowiaka, który jest również kuratorem wystawy. Uzupełniają je zbiory Lubuskiego Muzeum Wojskowego, przedmioty udostępnione przez firmę MIWO MILITARY, zdjęcia będące efektem ogłoszonej zimą tego roku zbiórki oraz filmy z ćwiczeń 34. BKPanc. realizowane przez TVP 3 Gorzów.

Termin wystawy: 18.05.2019 – 15.08.2019

Kuratorzy:

Krzysztof Jankowiak, Błażej Mościpan

***