Podsumowanie zadania pn. Wolontariat przy LMW...

Dobiegł końca kolejny projekt realizowany przez nasze Towarzystwo Przyjaciół Lubuskiego Muzeum Wojskowego. Tym razem dzięki umowie grantowej zawartej z Lokalną Grupą Działania „Między Odrą a Bobrem” otrzymaliśmy dotację w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na rozwój grupy wolontariuszy przy Lubskim Muzeum Wojskowym, wzrost możliwości tej grupy do działania oraz jej integrację.

Zadanie rozpoczęliśmy w połowie ubiegłego roku i miało ono dość szeroki charakter. Przede wszystkim odbyło się 6 spotkań w formie szkoleń dla obecnych i nowych wolontariuszy, w trakcie których ich uczestnicy poszerzali swoją wiedzę i umiejętności w zakresie serwisowania i dbania o kolejne grupy zabytków techniki wojskowej. Stałym elementem każdego spotkania były także prace porządkowe w muzealnym parku ekspozycyjnym. Grupa wolontariuszy spotykała się także na trzech realizowanych przez muzeum imprezach wspierając „swoją” instytucję poprzez realizację pokazów - działającego dzięki ich pracy - sprzętu techniki wojskowej. Dzięki temu zwiedzający mogli zobaczyć jeżdżący czołg T-72, pracę wyrzutni rakiet „Dźwina” czy porozmawiać przez telefon polowy.

Łącznie w projekcie wzięło udział 20 osób. Zawiązana w ten sposób grupa aktywnie wsparła również inne działania muzeum, w tym przede wszystkim wspomogła proces remontu pojazdu gąsienicowego GSP-55 wydatnie przyczyniając się do przywrócenia mu sprawności technicznej.

Co cieszy w ramach zadania udało się zakupić sprzęt, który wzmocnił możliwości pracy grupy tj. m. in. jezdny odkurzacz do liści, mobilną skrzynkę narzędziową, środki bhp czy paliwo do czołgu. W ramach promocji zadania zaprojektowany i zawieszony na terenie muzeum został baner, który zachęca do przyłączenia się do grupy wolontariuszy. Całość podsumował piknik integracyjny, który odbył się 28.05.2022 r., na którym uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe koszulki.

Nasze działanie odbiło się dość szerokim echem w mediach, przede wszystkim obszerną relację przygotowała telewizja TVP 3 Gorzów Wielkopolski, a następnie fragment tej relacji ukazał się w Teleexpresie Extra.

Zadanie pn. Wolontariat przy Lubuskim Muzeum Wojskowym – promocja, warsztaty, integracja dofinansowano w ramach Grantu pn. „Wsparcie dla inicjatyw społecznych na terenie działania LGD Między Odrą a Bobrem.