Błyskawica w LMW

 

Błyskawica w zbiorach LMW !

Do zbiorów Lubuskiego Muzeum Wojskowego trafił kolejny,
rzadki i cenny egzemplarz broni palnej - pistolet maszynowy Błyskawica
kal. 9 mm. Broń opracowana i produkowana w warunkach konspiracyjnych,
to jeden z symboli Powstania Warszawskiego.Szacuje się, że łącznie powstało ok. 700 szt., z których dziś w zbiorach muzealnych przetrwało ledwie kilka.


Równie ciekawa może się okazać historia tego konkretnego egzemplarza,
którą w tej chwili opracowujemy. Broń jest mocno skorodowana
i niekompletna. Z naszych wstępnych ustaleń wynika, że została znaleziona
w woj. lubuskim.


Do zbiorów muzeum trafiła z nowosolskiej policji na podstawie decyzji sądu
w Zielonej Górze.Przed nami kosztowny proces konserwacji eksponatu, w związku z czym
rozpoczynamy również poszukiwania sponsorów.

*** 

Eksponat marca 2018

 

Pistolet maszynowy PPS wz. 1943

(Zakłady Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, 1952 r.)

numer inwentarzowy LMW-KI-1768


 

W 1942 r. rozpisano w Związku Radzieckim konkurs na skonstruowanie nowego pistoletu maszynowego. Miał on być mniejszy i lżejszy od PPSz wz. 1941, miał mieć szybko wymienny magazynek, a cały cykl produkcji broni miał być maksymalnie skrócony i dostosowany do masowego wytwarzania. Służyło temu tłoczenie komponentów na zimno, nitowanie, zgrzewanie i kołkowanie. W wyniku prób skierowano do produkcji w grudniu 1942 r. pistolet maszynowy Aleksieja I. Sudajewa, a jego wytwarzaniem jako pierwsze zajęły się Zakłady Metalowe w Sestrorecku pod Leningradem.  Jednocześnie doskonalono konstrukcję PPS-a tak, że w 1943 r. trafił on oficjalnie na wyposażenie Armii Czerwonej stając się etatową bronią m.in. zwiadowców, spadochroniarzy, artylerzystów i czołgistów.

PPS wz. 1943 to broń samoczynna przystosowana do strzelania wyłącznie ogniem ciągłym. Jego automatyka działa w oparciu o wykorzystanie odrzutu zamka swobodnego. Zasilany jest z dwurzędowego magazynka łukowego o pojemności 35 naboi, choć według relacji użytkowników PPS-ów w naszej armii zwyczajowo ładowano je 30 nabojami, gdyż ostatnie sztuki upychano w magazynku już z dużym wysiłkiem. Posiada on – osadzoną na stałe w ażurowej osłonie – lufę o czterech bruzdach, komorę zamkową z oknem wyrzutowym łusek, przerzutowy celownik szczerbinkowy o nastawach 100 m i 200 m, komorę urządzenia spustowego z gniazdem magazynka i chwytem pistoletowym z czarnymi tworzywowymi okładzinami moletowanymi w drobną siateczkę. W komorze urządzenie spustowe z bezpiecznikiem blokującym trzon zamkowy i język spustowy. W jej tylnej części umieszczone jest na zawiasie składane ramię kolby ze stopką wykonane ze stalowych profili.

     
Pistolet maszynowy Aleksieja I. Sudajewa był pierwszym typem broni wytwarzanej po II w. św. przez rodzimy przemysł. Już w 1946 r. jego produkcję licencyjną rozpoczęły Zakłady Hipolita Cegielskiego  w Poznaniu (oznaczenie kodowe:  HCP w kole, następnie „6” w owalu). Później dołączyły Zakłady Metalowe „Łucznik”  w Radomiu („11” w owalu), Huta Baildon w Katowicach („12” w owalu) oraz Kombinat Maszyn Włókienniczych Wifama w Łodzi („53” w owalu). Opanowanie produkcji pozwoliło z czasem na opracowanie przez rodzimych konstruktorów oryginalnej modyfikacji PPS-a (PPS wz. 1943/52) lepiej przystosowanego dla potrzeb piechoty i tańszego w produkcji niż popularne „pepesze”. Mimo wprowadzenia do służby karabinków automatycznych Kałasznikowa PPS-y aż do lat 80. XX w. pozostawały  w uzbrojeniu jednostek drugorzutowych i pomocniczych. Później wyposażono w nie Służbę Ochrony Kolei, Służbę Więzienną i - chyba najliczniej - straże przemysłowe.

Prezentowany PPS wz. 1943 o numerze seryjnym PK-13988 trafił do muzeum wiosną 1990 r. z JW 1282 Jastrzębie k. Namysłowa i jest jednym z sześciu pistoletów maszynowych tego wzoru w drzonowskiej kolekcji – łącznie z jednym egzemplarzem PPS-a wz. 1943/52. 


Kontrola  pps-ów przez podoficera (starszy sierżant) w magazynie broni jednej z jednostek wojskowych (Ludowe Wojsko Polskie, Wydawnictwo MON, W-wa 1955)

 

Dane techniczne:
Kaliber 7,62 mm
Nabój 7,62 mm x 25 wz. 1930
Długość broni 625 mm
Długość lufy 250 mm
Szybkostrzelność teoretyczna 500-600 strz./min
Zasięg skuteczny ognia 200 m
Masa broni z amunicją 3,65 kg
Magazynek łukowy na 35 naboi


Tekst i zdjęcia: Tadeusz Blachura

 

Sto nabytków na stulecie

"Sto najnowszych nabytków na stulecie odzyskania Niepodległości"
Na wystawie zaprezentujemy nabytki muzealne jakie trafiły do naszych zbiorów w latach 2014 - 2017. 
Wśród nich znaczącą grupę stanowić będzie krótka i długa broń palna przekazana przez Komendę Wojewódzką Policji w Gorzowie Wlkp. Nie zabraknie mundurów, wyposażenia żołnierskiego czy dokumentów kombatanckich.

Ciekawostką będą np. niemieckie ulotki propagandowe spisane w j. rosyjskim. Interesującym fragmentem ekspozycji będą także pamiątki przekazane nam przez amerykańską Polonię.

Wystawę uzupełnią edukacyjne plansze, na których przedstawimy zwiedzającym w graficzny sposób takie zagadnienia jak:
- skąd się biorą eksponaty w muzeach
- co dzieje się z zabytkiem po trafieniu do muzeum
- jak wyglądają muzealne konserwacje
Termin: luty - kwiecień 2018 

 

***

 

Symbole naszej historii cz.3

 

"Symbole naszej historii" cz. 3. 
Wystawa "Symbole naszej historii część III" poświęcona jest symbolom charakterystycznym dla czasów PRL-u w latach 1944-1989. Zachęcamy do zapoznania się z jej przesłaniem i treścią. Specyfika tego okresu chronologicznie obejmuje okres od początku instalowania władzy komunistycznej w Polsce po "okrągły stół" i wybory czerwcowe. Przedstawia kwestie polityczne, gospodarcze i społeczne oraz te związane z życiem codziennym.

Wystawę przygotował i udostępnił Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Termin luty - 17. kwietnia 2018

***

 

 

Dolina łez

"Dolina Łez"
Wystawa "DOLINA ŁEZ" jest zbiorem fotografii reportażowej powstałej podczas misji w siłach KFOR w Kosowie w latach 2009/2010 i 2012. Znaczna część z prezentowanych obrazów, oprócz charakteru dokumentalnego, jest osobistą refleksją i indywidualnym spojrzeniem na specyfikę służby na misji wojskowej. Zdjęcia prezentują przeciwległe strony Kosowa; południową, pogranicze z Macedonią oraz północną, graniczącą z Serbią, która uważa Kosowo za część swojego terytorium.
Na fotografiach zobaczyć możemy nie tylko wojskową codzienność żołnierzy - uczestników misji, ale także zastaną przez nich rzeczywistość, architekturę, krajobrazy, ludzi.
Autorem zdjęć jest, były żołnierz, podoficer, weteran Operacji Bałkańskich i Operacji Iracka Wolność, za co został odznaczony m.in. Gwiazdą Iraku. Jego życie zawodowe przez wiele lat było związane z 4. Zielonogórskim Pułkiem Przeciwlotniczym. Obecnie, realizuje swoją pasję związaną z fotografią, prowadzi również własne studio fotograficzne w Krośnie Odrzańskim. 
Termin: luty - kwiecień 2018

***