Eksponat grudnia 2022 - Karabinek Mosin wz. 1944


Karabinek Mosin wz. 1944

(Zakłady Metalowe im. gen. Waltera w Radomiu, 1953 r.)

numer inwentarzowy LMW-KI-757

 

W latach 80. XX w. w carskiej Rosji podstawową bronią piechoty był – przestarzały już wówczas – jednostrzałowy, czarnoprochowy karabin Berdana kal. 10,67 mm. Rozpoczęto więc prace      nad unowocześnieniem swojej broni strzeleckiej. Uwaga wojskowych skupiła się na wzorach broni obcej proweniencji. Największe zainteresowanie wzbudzał karabin belgijskiej firmy L. E. Nagant z Liége. Intensywne prace nad własną konstrukcją broni powtarzalnej (w oparciu o karabin braci Nagant) prowadził w tym czasie kapitan S. I. Mosin. Ostatecznie wiosną 1891 r. na uzbrojenie armii przyjęty został karabin rodzimej konstrukcji. Przeważyła prostota wytwarzania, mniejsze koszty przyjęcia do uzbrojenia oraz perspektywa wcześniejszego rozpoczęcia jego produkcji seryjnej. Przez następne dekady była to podstawowa broń strzelecka armii carskiej, a następnie Armii Czerwonej. Obok karabinów pojawiły się także (pozbawione bagnetu) karabinki wz. 1907 oraz wz. 1938 przeznaczone dla artylerii, obsług karabinów maszynowych, żandarmerii, formacji pomocniczych. W czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej pojawił się nowy karabinek uniwersalny wz. 1944 z bagnetem składanym dla piechoty i broni technicznych. Z czasem wyparł on z produkcji wszystkie inne karabiny i karabinki systemu Mosina – poza karabinem wyborowym wz. 1891/30. Produkcja broni tego wzoru trwała w ZSRR do 1948 r.

Mosin wz. 1944 to broń powtarzalna z czterotaktowym zamkiem obrotowo-ślizgowym zasilana z jednorzędowego, stałego, wystającego z łoża magazynka pudełkowego. Łoże z brzozy syberyjskiej z nakładką na lufę i przedłużone płaską kolbą wzmocnioną stalowym trzewikiem. Lufa z czterema bruzdami połączona jest z komorą zamkową za pomocą gwintu. Na lufie znajdują się mechaniczne przyrządy celownicze – muszka słupkowa w kulistej osłonie i celownik krzywkowy wyskalowany do 1000 m. W dolnej ściance komory zamkowej osadzone są elementy mechanizmu spustowego czyli język spustowy i zaczep kurkowy. Chronione są one profilowanym kabłąkiem stanowiącym całość z jednorzędowym magazynkiem. Z prawej strony broni znajduje się stały, składany z boku bagnet typu kłującego z pierścieniem do jego osadzania na wylocie lufy.

Karabinki Mosin wz. 1944 (a także wz. 1938) w czasie wojny trafiły również na wyposażenie żołnierzy polskich walczących na froncie wschodnim. Używała ich przede wszystkim kawaleria, artyleria, wojska techniczne oraz służby pomocnicze. Z czasem zaczęły one też coraz liczniej zastępować w jednostkach liniowych mniej poręczne karabiny  Mosin wz. 1891/30. Po wojnie „krótkie” Mosiny nadal pozostały w służbie, a w 1949 r. (1950 r.?) uruchomiono w kraju ich produkcję licencyjną, która zamknęła się sumą 373 tys. egzemplarzy bardzo dobrej jakości. Pozostały one w służbie w WP do lat 60. XX w.. Później trafiły do organizacji paramilitarnych (m.in. ORMO) i straży przemysłowych.  Magazyny mobilizacyjne naszej armii zapchane były bronią tego wzoru jeszcze na początku lat 90.XX w.

Mosin wz. 1944 to broń solidnej, prostej budowy z małą liczbą części składowych. Obok karabinów Mosin wz. 1891/30 i pistoletów maszynowych PPSz wz. 1941 był on ikoną broni strzeleckiej używanej na froncie wschodnim w czasie II wojny światowej. Miał swoje zalety, miał też sporo wad. Karabinek strzelał mocnym nabojem z dużą prędkością wylotową, która zapewniała stosunkowo płaski tor lotu pocisku. Charakteryzował się dobrą szybkostrzelnością praktyczną i niezłą celnością. Ryglowanie zamka było pewne, a jego rozbieranie w trudnych warunkach polowych łatwe. Niewygodny był bezpiecznik, który utrudniał zabezpieczanie broni zwłaszcza podczas mrozów. Krótka i zbyt wysunięta do przodu rączka trzonu zamkowego wydłużała czas przeładowania karabinka. Zły kształt łódki nabojowej nieco utrudniał jego ładowanie. Do Mosina używano niepraktycznego bagnetu typu kłującego, ale w odmianie wz. 1944 ulepszono jego złe mocowanie na lufie. Teraz było ono pewne, mocne i funkcjonalne.

Karabinek o numerze seryjnym KB 06588 (broń zgodna numerycznie) trafił do zbiorów muzeum latem 1986 r. z JW 1951 Krzystkowice i jest jednym z 11 karabinków tego wzoru (łącznie z egzemplarzami przekrojowymi) w naszej kolekcji.

 

Dane techniczne:

Kaliber 7,62 mm
Nabój 7,62 mm x 54R
Prędkość wylotowa pocisku 820 m/s
Długość broni 1020 mm
Długość lufy 508 mm
Zasięg skuteczny ognia 400 m
Masa broni bez amunicji ~ 4 kg
Magazynek na 5 naboi

Tekst i zdjęcia: Tadeusz Blachura

***

 

Rowerowa.Niepodległa.2022

 

 

 Rowerowa Niepodległa 2022

 

Tradycyjny już rajd Rowerowa Niepodległa, kolejny, dziewiąty raz wyruszył
w dniu narodowego święta, 11 listopada o symbolicznej godzinie 11.11.
z  Placu Bohaterów Westerplatte w kierunku Drzonowa.

Rajd rokrocznie wspomaga stowarzyszenie "Rowerem do przodu",
za co serdecznie dziękujemy.

W tym roku, w rajdzie wzięło udział ponad 200 rowerzystów, którzy dla bezpieczeństwa eskortowani przez policyjny radiowóz, zgodnie z planem przy dobrej, choć nieco pochmurnej pogodzie, dotarli do muzeum.

Współorganizatorem rajdu było Stowarzyszenie Przyjaciół
Lubuskiego Muzeum Wojskowego

Integralnym elementem obchodów Święta Niepodległości w LMW, było także rozwiązanie konkursów plastycznych oraz wręczenie nagród autorom wyróżnionym prac.

Dla wszystkich zwiedzających a także uczestników rajdu, poza tradycyjną wojskową grochówką, przygotowano jak zawsze, kilka dodatkowych atrakcji.
Były to m.in. możliwość zwiedzania wnętrza czołgu T-72 oraz kabiny samolotu MiG-21U. Dokonano także prezentacji - uruchomienia i krótkiego przejazdu wyrzutni pocisków 3M8M3 systemu KRUG (pojazd 2P24M1), w zamian za planowane pierwotnie uruchomienie czołgu T-72, cały czas obleganego przez naszych gości.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom
i zapraszamy do oglądania migawek z rajdu oraz wręczania nagród autorom prac plastycznych, biorących udział w konkursach.

Tekst i foto: J. Sobociński

 

 

***

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2022
w LMW

 

Serdecznie zapraszamy do uczczenia Narodowego Święta Niepodległości
wspólnie z Lubuskim Muzeum Wojskowym!
Muzeum będzie czynne od 10.00 do 16.00, a wstęp bezpłatny.

Dotrzeć będzie do nas można choćby kolumną rajdu "Rowerowa Niepodległa".
Rajd ruszy o godz. 11.11. z Placu Bohaterów w Zielonej Górze.
Na uczestników rajdu czekać będzie wiele atrakcji oraz ciepły posiłek w postaci wojskowej grochówki. Gdy kolumna rajdowa dotrze do muzeum zaprezentujemy Państwu inscenizację batalistyczną "Bój Wielkopolan o Niepodległość" oraz pokaz "Barwa i broń Powstania Wielkopolskiego".
Tego dnia nastąpi również rozstrzygnięcie konkursów plastycznych, tradycyjnie najlepsze prace zobaczyć będzie można na wystawie czasowej.
Odpalimy także czołg T-72.  Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości
w Lubuskim Muzeum Wojskowym

  10.00 – otwarcie muzeum
   11.11 – start Rajdu Rowerowa Niepodległa – Zielona Góra Plac Bohaterów
   11.45 – odpalenie czołgu T-72
   12.00 – rozstrzygnięcie konkursu Zielona Góra we wspomnieniach naszych dziadków
   12.15 – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego Drogi do Niepodległości
   12.30 – przyjazd kolumny rajdu do muzeum
   12.45 – ceremonia podniesienia flagi i wspólne odśpiewanie hymnu państwowego
   13.00 – ceremonia odznaczeniowa Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im.               Marszałka Józefa Piłsudskiego
   13.45 – inscenizacja Bój Wielkopolan o Niepodległość
   14.15 – prezentacja transportera opancerzonego BTR-152
   14.30 – pokaz jazdy kawalerii Wojsk Wielkopolskich
   14.45 – pokaz Barwa i broń Powstania Wielkopolskiego
   16.00 – zamknięcie muzeum

***

 

Drogi do niepodległości 2022

 

"Drogi do niepodległości"

VIII edycja

Pokonkursowa wystawa prac

 

Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Drogi do Niepodległości”.
Na konkurs wpłynęło ponad 250 prac z całego województwa lubuskiego.
Z uwagi na ograniczoną przestrzeń ekspozycyjną nie byliśmy w stanie pokazać wszystkich prac na wystawie pokonkursowej.
Za pomoc w organizacji dziękujemy szkołom, wszystkim zaangażowanym nauczycielom i rodzicom.

Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dla laureatów i wyróżnionych odbyło się w dniu 11.11.2022 r.

Wystawę pokonkursową oglądać można w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie do końca stycznia 2023!

Już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji naszego konkursu!

Dziękujemy za wsparcie konkursu:

   


 

 

***

Uwaga rusza VIII edycja Konkursu Plastycznego

„Drogi do niepodległości”!!!

Regulamin

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie wraz z Towarzystwem Przyjaciół Lubuskiego Muzeum Wojskowego organizuje VIII edycję Konkursu Plastycznego pod hasłem: „Drogi do niepodległości”

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu województwa lubuskiego.

Hasło przewodnie konkursu, umożliwia realizację w dowolnej technice plastycznej (np. rysunek, collage, praca malarska – format nie większy niż 70 cm x 100 cm; dioramy o maksymalnych wymiarach 50 cm x 50 cm)  prac związanych z takimi zagadnieniami jak: droga Polski do odzyskania niepodległości, budowa niepodległego państwa polskiego, rola wybitnych mężów stanu, a także polskie zrywy narodowe.

Wyznaczamy następujące kategorie:

Klasy I-III szkoły podstawowej

Klasy IV-VI szkoły podstawowej

Klasy VII, VIII szkoły podstawowej

UWAGA! W tym roku zrezygnowaliśmy z kategorii PRACA ZBIOROWA.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród dla laureatów i wyróżnionych odbędzie się w dniu 11. listopada  2022 roku w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń ekspozycyjną tylko wybrane prace prezentowane będą na pokonkursowej wystawie w Lubuskim Muzeum Wojskowym.

Na prace czekamy do 31 października 2022 r. (decyduje data stempla pocztowego) !

Pracę można złożyć osobiście lub przesłać pocztą na adres: Lubuskie Muzeum  Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie

Drzonów 54, 66-008 Świdnica

z dopiskiem: „Drogi do niepodległości”

UWAGA! DO CZYTELNIE PODPISANEJ PRACY (imię, nazwisko, klasa, szkoła) NALEŻY DOŁĄCZYĆ PODPISANY PRZEZ RODZICA/OPIEKUNA FORMULARZ ZGODY NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH UCZESTNIKA KONKURSU ORAZ NA UPOWSZECHNIANIE WIZERUNKU. (Załącznik do ściągnięcia ze strony internetowej Lubuskiego Muzeum Wojskowego). Prace bez w/w załącznika nie będą oceniane.

Nadesłane/przekazane prace muszą być pracami własnymi i nie mogą naruszać praw osób trzecich, w szczególności nie naruszać ich praw majątkowych i osobistych praw autorskich.

Nadesłane/przekazane prace przechodzą na własność Organizatora i nie będą odsyłane/oddawane.

Szczegółowych informacji udziela: p. Magdalena Poradzisz-Cincio, kierownik Działu Sztuki, Promocji i Edukacji Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z/s w Drzonowie (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. )

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
(plik JPG do skopiowania i wydruku poniżej - 994 KB
prawym przyciskiem myszy, z rozwijalnego menu
wybierz : "Zapisz obraz jako..." a następnie wydrukuj go i wypełnij)

 

Zapraszamy do udziału!

Konkurs „Drogi do Niepodległości” zrealizowano dzięki wsparciu Gminy Świdnica\

***

 

Zielona Góra we wspomnieniach...

 

„Zielona Góra we wspomnieniach

naszych dziadków”


Wystawa pokonkursowa

 

Zapraszamy do oglądania wystawy w hallu głównym budynku muzeum

Poniżej zamieszczamy migawki z wystawy...

 

 

 

 

 

 

***

 

Uwaga!!! Rusza konkurs

„Zielona Góra we wspomnieniach naszych dziadków”

Regulamin
1. Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie wraz z Towarzystwem Przyjaciół Lubuskiego Muzeum Wojskowego organizuje konkurs pod hasłem: „Zielona Góra we wspomnieniach naszych dziadków”
2. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu Zielonej Góry.
3. Hasło przewodnie konkursu, umożliwia realizację w dowolnej technice plastycznej (np. rysunek, collage, praca malarska – format nie większy niż 70 cm x 100 cm; dla klas I-III SP – format A4 lub A3) prac związanych z takimi zagadnieniami jak: historia Zielonej Góry po II wojnie światowej, życie codzienne w mieście, przemiany polityczne i społeczne Zielonej Góry.
4. Ponadto dopuszczalną formą prac konkursowych (dla klas IV-VI i VII oraz VIII SP) są realizacje multimedialne (prezentacje, krótkie filmy z wywiadami (zapisane na płycie CD lub innym nośniku danych; prezentacje multimedialne – format PDF., do 50 MB; prezentacje filmowe – format AVI lub MPEG-4, do 150 MB)
5. Wyznaczamy następujące kategorie:
1) Klasy I-III szkoły podstawowej
2) Klasy IV-VI szkoły podstawowej
3) Klasy VII, VIII szkoły podstawowej
6. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród dla laureatów i wyróżnionych odbędzie się w dniu 11. listopada 2022 roku w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń ekspozycyjną tylko wybrane prace prezentowane będą na pokonkursowej wystawie w Lubuskim Muzeum Wojskowym.
7. Na prace czekamy do 31 października 2022 r. (decyduje data stempla pocztowego) !
8. Pracę można złożyć osobiście (zapakowane w oznaczonej kopercie) lub przesłać pocztą na adres: Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie
Drzonów 54, 66-008 Świdnica
z dopiskiem: „Zielona Góra we wspomnieniach naszych dziadków”
UWAGA! DO CZYTELNIE PODPISANEJ PRACY (imię, nazwisko, klasa, szkoła) NALEŻY DOŁĄCZYĆ PODPISANY PRZEZ RODZICA/OPIEKUNA FORMULARZ ZGODY NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH UCZESTNIKA KONKURSU ORAZ NA UPOWSZECHNIANIE WIZERUNKU. (Załącznik do ściągnięcia ze strony internetowej Lubuskiego Muzeum Wojskowego).
Prace bez w/w załącznika nie będą oceniane.
9. Do Konkursu mogą być zgłaszane prace multimedialne, do których przysługują Uczestnikowi nieograniczone autorskie prawa osobiste i majątkowe, a także prawa nie naruszające praw właścicieli do wizerunków obiektów zastrzeżonych w Urzędzie Patentowym.
10. Zgłoszenie pracy multimedialnej do Konkursu jest równoznaczne z oświadczeniem Uczestnika, że przysługują mu nieograniczone autorskie prawa osobiste i majątkowe do tych prac multimedialnych i że ponosi on wszelką odpowiedzialność za złamanie tych praw.
11. W przypadku, gdy zgłaszane prace multimedialne zawierają rozpoznawalne osoby Uczestnik jest zobowiązany uzyskać zgodę tych osób na opublikowanie i publiczną prezentację prac multimedialnych i móc na żądanie Organizatora przedstawić taką zgodę na piśmie.
12. Nadesłane/przekazane prace muszą być pracami własnymi i nie mogą naruszać praw osób trzecich, w szczególności nie naruszać ich praw majątkowych i osobistych praw autorskich.
13. Nadesłane/przekazane prace przechodzą na własność Organizatora i nie będą odsyłane/oddawane.
14. Każdy uczestnik zobowiązany jest do zapoznania się z regulaminem Konkursu.
Szczegółowych informacji udziela: p. Magdalena Poradzisz-Cincio, kierownik Działu Sztuki, Promocji i Edukacji Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z/s w Drzonowie (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ).
Zapraszamy do udziału!
Zadanie pn. „Zielona Góra we wspomnieniach naszych dziadków” realizowane jest dzięki wsparciu Miasta Zielona Góra, w ramach realizacji zadań publicznych związanych z obchodami 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich.

 

***

Piknik Militarny 2022

 Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r.

Piknik z okazji Dnia Wojska Polskiego

Tegoroczne lato jest bardzo łaskawe dla wszystkich sympatyków imprez plenerowych. Skąpe opady deszczu i susza to charakterystyczne cechy okresu wakacyjnego 2022. 

Toteż więc i kolejna, po "Pikniku Czołgisty 2022" impreza plenerowa LMW, odbyła się przy dobrej pogodzie i wysokich temperaturach powietrza, mimo pochmurnej pierwszej części dnia. Chwilami nasi goście, poprzez duże ilości kurzu podnoszone przez prezentowane pojazdy, mogli poczuć się jak żołnierze na prawdziwym poligonie!

Dziękujemy Wszystkim, którzy tego dnia odwiedzili nasze muzeum i mamy nadzieję, iż przygotowane atrakcje spełniły Państwa oczekiwania.

Zapraszamy do oglądania migawek z imprezy...   


Foto i tekst: Jarosław Sobociński

 ***