Rowerowa.Niepodległa.2022

 

 

 Rowerowa Niepodległa 2022

 

Tradycyjny już rajd Rowerowa Niepodległa, kolejny, dziewiąty raz wyruszył
w dniu narodowego święta, 11 listopada o symbolicznej godzinie 11.11.
z  Placu Bohaterów Westerplatte w kierunku Drzonowa.

Rajd rokrocznie wspomaga stowarzyszenie "Rowerem do przodu",
za co serdecznie dziękujemy.

W tym roku, w rajdzie wzięło udział ponad 200 rowerzystów, którzy dla bezpieczeństwa eskortowani przez policyjny radiowóz, zgodnie z planem przy dobrej, choć nieco pochmurnej pogodzie, dotarli do muzeum.

Współorganizatorem rajdu było Stowarzyszenie Przyjaciół
Lubuskiego Muzeum Wojskowego

Integralnym elementem obchodów Święta Niepodległości w LMW, było także rozwiązanie konkursów plastycznych oraz wręczenie nagród autorom wyróżnionym prac.

Dla wszystkich zwiedzających a także uczestników rajdu, poza tradycyjną wojskową grochówką, przygotowano jak zawsze, kilka dodatkowych atrakcji.
Były to m.in. możliwość zwiedzania wnętrza czołgu T-72 oraz kabiny samolotu MiG-21U. Dokonano także prezentacji - uruchomienia i krótkiego przejazdu wyrzutni pocisków 3M8M3 systemu KRUG (pojazd 2P24M1), w zamian za planowane pierwotnie uruchomienie czołgu T-72, cały czas obleganego przez naszych gości.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom
i zapraszamy do oglądania migawek z rajdu oraz wręczania nagród autorom prac plastycznych, biorących udział w konkursach.

Tekst i foto: J. Sobociński

 

 

***

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2022
w LMW

 

Serdecznie zapraszamy do uczczenia Narodowego Święta Niepodległości
wspólnie z Lubuskim Muzeum Wojskowym!
Muzeum będzie czynne od 10.00 do 16.00, a wstęp bezpłatny.

Dotrzeć będzie do nas można choćby kolumną rajdu "Rowerowa Niepodległa".
Rajd ruszy o godz. 11.11. z Placu Bohaterów w Zielonej Górze.
Na uczestników rajdu czekać będzie wiele atrakcji oraz ciepły posiłek w postaci wojskowej grochówki. Gdy kolumna rajdowa dotrze do muzeum zaprezentujemy Państwu inscenizację batalistyczną "Bój Wielkopolan o Niepodległość" oraz pokaz "Barwa i broń Powstania Wielkopolskiego".
Tego dnia nastąpi również rozstrzygnięcie konkursów plastycznych, tradycyjnie najlepsze prace zobaczyć będzie można na wystawie czasowej.
Odpalimy także czołg T-72.  Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości
w Lubuskim Muzeum Wojskowym

  10.00 – otwarcie muzeum
   11.11 – start Rajdu Rowerowa Niepodległa – Zielona Góra Plac Bohaterów
   11.45 – odpalenie czołgu T-72
   12.00 – rozstrzygnięcie konkursu Zielona Góra we wspomnieniach naszych dziadków
   12.15 – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego Drogi do Niepodległości
   12.30 – przyjazd kolumny rajdu do muzeum
   12.45 – ceremonia podniesienia flagi i wspólne odśpiewanie hymnu państwowego
   13.00 – ceremonia odznaczeniowa Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im.               Marszałka Józefa Piłsudskiego
   13.45 – inscenizacja Bój Wielkopolan o Niepodległość
   14.15 – prezentacja transportera opancerzonego BTR-152
   14.30 – pokaz jazdy kawalerii Wojsk Wielkopolskich
   14.45 – pokaz Barwa i broń Powstania Wielkopolskiego
   16.00 – zamknięcie muzeum

***

 

Zielona Góra we wspomnieniach...

 

„Zielona Góra we wspomnieniach

naszych dziadków”


Wystawa pokonkursowa

 

Zapraszamy do oglądania wystawy w hallu głównym budynku muzeum

Poniżej zamieszczamy migawki z wystawy...

 

 

 

 

 

 

***

 

Uwaga!!! Rusza konkurs

„Zielona Góra we wspomnieniach naszych dziadków”

Regulamin
1. Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie wraz z Towarzystwem Przyjaciół Lubuskiego Muzeum Wojskowego organizuje konkurs pod hasłem: „Zielona Góra we wspomnieniach naszych dziadków”
2. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu Zielonej Góry.
3. Hasło przewodnie konkursu, umożliwia realizację w dowolnej technice plastycznej (np. rysunek, collage, praca malarska – format nie większy niż 70 cm x 100 cm; dla klas I-III SP – format A4 lub A3) prac związanych z takimi zagadnieniami jak: historia Zielonej Góry po II wojnie światowej, życie codzienne w mieście, przemiany polityczne i społeczne Zielonej Góry.
4. Ponadto dopuszczalną formą prac konkursowych (dla klas IV-VI i VII oraz VIII SP) są realizacje multimedialne (prezentacje, krótkie filmy z wywiadami (zapisane na płycie CD lub innym nośniku danych; prezentacje multimedialne – format PDF., do 50 MB; prezentacje filmowe – format AVI lub MPEG-4, do 150 MB)
5. Wyznaczamy następujące kategorie:
1) Klasy I-III szkoły podstawowej
2) Klasy IV-VI szkoły podstawowej
3) Klasy VII, VIII szkoły podstawowej
6. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród dla laureatów i wyróżnionych odbędzie się w dniu 11. listopada 2022 roku w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń ekspozycyjną tylko wybrane prace prezentowane będą na pokonkursowej wystawie w Lubuskim Muzeum Wojskowym.
7. Na prace czekamy do 31 października 2022 r. (decyduje data stempla pocztowego) !
8. Pracę można złożyć osobiście (zapakowane w oznaczonej kopercie) lub przesłać pocztą na adres: Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie
Drzonów 54, 66-008 Świdnica
z dopiskiem: „Zielona Góra we wspomnieniach naszych dziadków”
UWAGA! DO CZYTELNIE PODPISANEJ PRACY (imię, nazwisko, klasa, szkoła) NALEŻY DOŁĄCZYĆ PODPISANY PRZEZ RODZICA/OPIEKUNA FORMULARZ ZGODY NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH UCZESTNIKA KONKURSU ORAZ NA UPOWSZECHNIANIE WIZERUNKU. (Załącznik do ściągnięcia ze strony internetowej Lubuskiego Muzeum Wojskowego).
Prace bez w/w załącznika nie będą oceniane.
9. Do Konkursu mogą być zgłaszane prace multimedialne, do których przysługują Uczestnikowi nieograniczone autorskie prawa osobiste i majątkowe, a także prawa nie naruszające praw właścicieli do wizerunków obiektów zastrzeżonych w Urzędzie Patentowym.
10. Zgłoszenie pracy multimedialnej do Konkursu jest równoznaczne z oświadczeniem Uczestnika, że przysługują mu nieograniczone autorskie prawa osobiste i majątkowe do tych prac multimedialnych i że ponosi on wszelką odpowiedzialność za złamanie tych praw.
11. W przypadku, gdy zgłaszane prace multimedialne zawierają rozpoznawalne osoby Uczestnik jest zobowiązany uzyskać zgodę tych osób na opublikowanie i publiczną prezentację prac multimedialnych i móc na żądanie Organizatora przedstawić taką zgodę na piśmie.
12. Nadesłane/przekazane prace muszą być pracami własnymi i nie mogą naruszać praw osób trzecich, w szczególności nie naruszać ich praw majątkowych i osobistych praw autorskich.
13. Nadesłane/przekazane prace przechodzą na własność Organizatora i nie będą odsyłane/oddawane.
14. Każdy uczestnik zobowiązany jest do zapoznania się z regulaminem Konkursu.
Szczegółowych informacji udziela: p. Magdalena Poradzisz-Cincio, kierownik Działu Sztuki, Promocji i Edukacji Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z/s w Drzonowie (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ).
Zapraszamy do udziału!
Zadanie pn. „Zielona Góra we wspomnieniach naszych dziadków” realizowane jest dzięki wsparciu Miasta Zielona Góra, w ramach realizacji zadań publicznych związanych z obchodami 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich.

 

***

Piknik Militarny 2022

 Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r.

Piknik z okazji Dnia Wojska Polskiego

Tegoroczne lato jest bardzo łaskawe dla wszystkich sympatyków imprez plenerowych. Skąpe opady deszczu i susza to charakterystyczne cechy okresu wakacyjnego 2022. 

Toteż więc i kolejna, po "Pikniku Czołgisty 2022" impreza plenerowa LMW, odbyła się przy dobrej pogodzie i wysokich temperaturach powietrza, mimo pochmurnej pierwszej części dnia. Chwilami nasi goście, poprzez duże ilości kurzu podnoszone przez prezentowane pojazdy, mogli poczuć się jak żołnierze na prawdziwym poligonie!

Dziękujemy Wszystkim, którzy tego dnia odwiedzili nasze muzeum i mamy nadzieję, iż przygotowane atrakcje spełniły Państwa oczekiwania.

Zapraszamy do oglądania migawek z imprezy...   


Foto i tekst: Jarosław Sobociński

 ***

 

Drogi do niepodległości 2022

 

"Drogi do niepodległości"

VIII edycja

Pokonkursowa wystawa prac

 

Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Drogi do Niepodległości”.
Na konkurs wpłynęło ponad 250 prac z całego województwa lubuskiego.
Z uwagi na ograniczoną przestrzeń ekspozycyjną nie byliśmy w stanie pokazać wszystkich prac na wystawie pokonkursowej.
Za pomoc w organizacji dziękujemy szkołom, wszystkim zaangażowanym nauczycielom i rodzicom.

Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dla laureatów i wyróżnionych odbyło się w dniu 11.11.2022 r.

Wystawę pokonkursową oglądać można w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie do końca stycznia 2023!

Już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji naszego konkursu!

Dziękujemy za wsparcie konkursu:

   


 

 

***

Uwaga rusza VIII edycja Konkursu Plastycznego

„Drogi do niepodległości”!!!

Regulamin

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie wraz z Towarzystwem Przyjaciół Lubuskiego Muzeum Wojskowego organizuje VIII edycję Konkursu Plastycznego pod hasłem: „Drogi do niepodległości”

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu województwa lubuskiego.

Hasło przewodnie konkursu, umożliwia realizację w dowolnej technice plastycznej (np. rysunek, collage, praca malarska – format nie większy niż 70 cm x 100 cm; dioramy o maksymalnych wymiarach 50 cm x 50 cm)  prac związanych z takimi zagadnieniami jak: droga Polski do odzyskania niepodległości, budowa niepodległego państwa polskiego, rola wybitnych mężów stanu, a także polskie zrywy narodowe.

Wyznaczamy następujące kategorie:

Klasy I-III szkoły podstawowej

Klasy IV-VI szkoły podstawowej

Klasy VII, VIII szkoły podstawowej

UWAGA! W tym roku zrezygnowaliśmy z kategorii PRACA ZBIOROWA.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród dla laureatów i wyróżnionych odbędzie się w dniu 11. listopada  2022 roku w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń ekspozycyjną tylko wybrane prace prezentowane będą na pokonkursowej wystawie w Lubuskim Muzeum Wojskowym.

Na prace czekamy do 31 października 2022 r. (decyduje data stempla pocztowego) !

Pracę można złożyć osobiście lub przesłać pocztą na adres: Lubuskie Muzeum  Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie

Drzonów 54, 66-008 Świdnica

z dopiskiem: „Drogi do niepodległości”

UWAGA! DO CZYTELNIE PODPISANEJ PRACY (imię, nazwisko, klasa, szkoła) NALEŻY DOŁĄCZYĆ PODPISANY PRZEZ RODZICA/OPIEKUNA FORMULARZ ZGODY NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH UCZESTNIKA KONKURSU ORAZ NA UPOWSZECHNIANIE WIZERUNKU. (Załącznik do ściągnięcia ze strony internetowej Lubuskiego Muzeum Wojskowego). Prace bez w/w załącznika nie będą oceniane.

Nadesłane/przekazane prace muszą być pracami własnymi i nie mogą naruszać praw osób trzecich, w szczególności nie naruszać ich praw majątkowych i osobistych praw autorskich.

Nadesłane/przekazane prace przechodzą na własność Organizatora i nie będą odsyłane/oddawane.

Szczegółowych informacji udziela: p. Magdalena Poradzisz-Cincio, kierownik Działu Sztuki, Promocji i Edukacji Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z/s w Drzonowie (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. )

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
(plik JPG do skopiowania i wydruku poniżej - 994 KB
prawym przyciskiem myszy, z rozwijalnego menu
wybierz : "Zapisz obraz jako..." a następnie wydrukuj go i wypełnij)

 

Zapraszamy do udziału!

Konkurs „Drogi do Niepodległości” zrealizowano dzięki wsparciu Gminy Świdnica\

***

 

Piknik Czołgisty 2022

Piknik czołgisty 2022

W niedzielę, 19 czerwca 2022 roku odbyła się kolejna już edycja imprezy plenerowej upamiętniającej święto polskich pancerniaków. Tegoroczna impreza zapisała się w historii muzeum pierwszą prezentacją wyremontowanego i uruchomionego promu GSP-55 (a w zasadzie jego jednej z dwóch części składowych).

Przy pięknej bezchmurnej i upalnej pogodzie mogliśmy oglądać szereg pojazdów zaplanowanych do prezentacji, a wśród nich czołgi T-34/85, T-72, Leopard-2 a także pojazd pancerny "Fox". Mimo upału sięgającego 35 st.C w plenerze drzonowskiego parku, powiewy wiatru powodowały, iż wysoka temperatura nie była tak mocno odczuwalna jak na wolnej od drzew przestrzeni...

W czasie trwania imprezy, w budynku Muzeum otwarta została wystawa czasowa nawiązująca do pięknego święta pancerniaków, pt: "10. Brygada Kawalerii Pancernej - historia, tradycja i współczesność w zbiorach stowarzyszenia ODWACH"

Dziękujemy wszystkim zwiedzającym, którzy przybyli na nasz Piknik i już zapraszamy na kolejną jego edycję w przyszłym roku.

Serdecznie zapraszamy do oglądania migawek z imprezy...

Foto i tekst: Jarosław Sobociński

 

 

 

 ***

 

 

W niedzielę 19.06.2022 zapraszamy na Piknik Czołgisty organizowany z okazji Święta Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych.

Tego dnia otworzymy dla Was nową wystawę czasową pt. 10. Brygada Kawalerii Pancernej - historia, tradycje i współczesność w zbiorach Stowarzyszenia Odwach.

Dla łakomych pancernych wrażeń ucztą będą pokazy dynamiczne czołgów T-34-85 oraz T-72, samochodu pancernego Fox i promu GSP-55, a także prezentacja czołgu Leopard z wyposażenia 10. BKPanc.

W trakcie Pikniku zaprezentują się pododdziały 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, będzie można wejść do czołgów i porozmawiać z ich obsługą.

Dla najmłodszych pokazy przygotują rycerze - pancerniacy rodem ze średniowiecza.

Nie zabraknie stoisk modelarskich, handlowych i gastronomicznego z pyszną wojskowa grochówką.

Zapraszamy!

Wstęp w cenie biletu do muzeum.