Jarogniewice
Jarogniewice
(do 1945 r. Hartmannsdorf, Kreis Freystadt,
od 2015 r. część dzielnicy Nowe Miasto - Zielona Góra)
Fragment pomnika ofiar I wojny św.
Położenie: Centrum wsi, przy skrzyżowaniu dróg.
Forma: Wielosegmentowy pomnik wykonany z piaskowca, bliźniaczy z pomnikiem w Drzonowie link. Na pomniku od strony frontu znajdowały się płaskorzeźbione krzyż kawalerski otoczony wieńcem laurowym, ogólne przesłanie pomnika oraz panoplium złożone z hełmu oraz skrzyżowanej ze sobą broni białej. Na pozostałych ścianach pomnika znajdowała się lista poległych mieszkańców wsi. Pomnik wieńczył odlewany orzeł niemiecki.
Stan zachowania: Do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie dwustopniowy cokół oraz dolne dwa segmenty pomnika. Od strony frontu widoczne ślady po skutym panoplium, którego zarys po przyjrzeniu się jest ciągle czytelny. Biorąc pod uwagę historię pozostałych pomników w regionie, bardzo prawdopodobne jest, iż pozostałe części pomnika tkwią w ziemi w jego bezpośrednim pobliżu. Niestety pomnik dziś, mimo bezpośredniej bliskości krzyża, to miejsce alkoholowych spotkań mieszkańców wsi, ze wszystkimi tego negatywnymi skutkami (nieporządek, pomnik wielokrotnie pomalowany).
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
II. Nagrobek Hansa Nicaeusa
Na współczesnym cmentarzu, utworzono lapidarium z zachowanych pozostałości po pochówkach byłych, niemieckich mieszkańców wsi. Wśród nich kamień z krzyżem kawalerskim i złoconą inskrypcją:
Zur
Erinnerung
Hans
Nicaeus
geb. 25.6.1895.
gef. 13.3.1915.
in den Karpaten
Tłum.
Ku
pamięci
Hansa
Nicaeusa
ur. 25.06.1859
pol. 13.3.1915
w Karpatach
Tekst i zdjęcia (2016 r.):
Błażej Mościpan
zdjęcie archiwalne: www.dolny-slask.org.pl
Będziemy niezwykle wdzięczni za wszelkie dodatkowe informacje na temat pomnika. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.