Realizowane projekty – 2025 r.

Zarząd naszego stowarzyszenia od początku roku składał liczne wnioski na dofinansowanie kolejnych inicjatyw. Wiele z nich uzyskało dofinansowanie i jest lub niedługo zacznie być realizowana!
Oto przegląd projektów:

 

 

Uroczyste obchody jubileuszu 40-lecia powstania Lubuskiego Muzeum Wojskowego


W ramach zadania zorganizowaliśmy uroczyste obchody jubileuszu 40 lat samodzielnej działalności Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z/s w Drzonowie.
W wydarzeniu, które odbyło się 8.05.2025 r. wzięło udział przeszło 100 osób. W programie odbyły się oficjalne przemówienia, wystrzał z armaty, upamiętnienie zmarłego w tym roku dr. Włodzimierza Kwaśniewicza – twórcy muzeum oraz promocja książki Czterdzieści powodów do odwiedzin Lubuskiego Muzeum Wojskowego w czterdziestolecie działalności 1985-2025.
Zadanie w realizacji. Dofinansowanie Miasto Zielona Góra

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

XIX Noc Muzeów w Drzonowie w jubileusz 40-lecia powstania Lubuskiego Muzeum Wojskowego


W ramach zadania zorganizowaliśmy w sobotę 17.05.2025 r. kolejną edycję Nocy Muzeów. Mimo deszczowej pogody udało się zrealizować wszystkie punkty programu, a do muzeum przyjechało kilkuset gości.
Zadanie w realizacji. Dofinansowanie Miasto Zielona Góra

-----------------------------------------------

Rajd Rowerowa Niepodległa 2025


11.11.2025 r. ruszy kolejna edycja Rajdu Rowerowa Niepodległa z Zielonej Góry do Drzonowa. W ramach zadania zorganizujemy także konkurs plastyczny Drogi do Niepodległości.
Dofinansowanie: Województwo Lubuskie (na wkład własny, niezbędny do realizacji konkursu złożyliśmy wniosek do Gminy Świdnica) 

------------------------------------------------------

Szkolenie z konserwacji eksponatów


Projekt zakłada przeprowadzenie szkolenia teoretycznego oraz praktycznego dla nowych członków grupy wolontariuszy działającej na rzecz Lubuskiego Muzeum Wojskowego. Szkolenie dotyczyć będzie konserwacji eksponatów. Odbędą się łącznie trzy spotkania; jedno teoretyczne i dwa praktyczne. W części teoretycznej omówione zostaną podstawy prawne pracy przy eksponatach i funkcjonowania wolontariatu, dobre wzorce i praktyki konserwacji eksponatów oraz obowiązujące w naszej grupie wartości i zasady BHP. W części praktycznej wykonane zostaną proste prace konserwacyjne przy muzealnych eksponatach ciężkiego sprzętu wojskowego.
„Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030”

---------------------------------------------------------------------------------

Rozwój wolontariatu przy Lubuskim Muzeum Wojskowym


Projekt zakłada wszechstronny rozwój wolontariatu na rzecz Lubuskiego Muzeum Wojskowego (jego zbiorów, wsparcia działalności kulturalnej, promocji itd.) i działań statutowych naszego stowarzyszenia. Jest to już trzeci rok realizacji projektu. W tym roku planujemy m.in. wyjazd studyjny, realizację czterech grantów na inicjatywy wolontariackie, szkolenia oraz zakupy materiałów i narzędzi.