Pikniki, pokazy, naprawy – podsumowanie 2 kwartału 2024 roku w wolontariacie!
To był szalony czas, który przede wszystkim stał pod znakiem muzealnych imprez. Pierwszą z nich była trzydniowa Majówka w LMW i organizowany po raz pierwszy w tej placówce Piknik Modelarski – wydarzenie wymyślone i zorganizowane przez naszą Ekipę. Zaproszenie modelarzy z całej Polski, przygotowanie terenu imprezy, muzealnych eksponatów, areny do pokazów modelarskich RC, przygotowanie gry terenowej, promocja Pikniku to tylko najważniejsze zadania z jakimi się wówczas mierzyliśmy. I było warto, bo do muzeum w trakcie majówki przyjechało przeszło 2000 osób, a Piknik Modelarski zbierał bardzo pochlebne opinie zarówno od wystawców jak i zwiedzających.
Po tak dużej i pracochłonnej imprezie nie było czasu na odpoczynek, gdyż od razu ruszyliśmy do przygotowań pokazów na muzealną Noc Muzeów. Impreza ta wyszła równie wspaniale. Jakie były nasze zadania? Przede wszystkim przygotowaliśmy po raz pierwszy do zwiedzania wnętrze kokpitu samolotu Su-22. W tym celu należało wykonać m.in. zabezpieczeni/blokadę kokpitu, przyłącza do sprężonego powietrza i prądu. W trakcie samej imprezy przygotowaliśmy warsztaty plastyczne, pokazy rozkładania promów GSP-55 oraz świetlno-muzyczne prezentacje pracującej wyrzutni rakiet dźwina i śmigłowca Mi-4. Do tego tradycyjnie zabezpieczaliśmy pokazy i pilnowaliśmy udostępnionych do zwiedzania eksponatów.
Jednak prawdziwe tłumy gości i rekord frekwencyjny to już Piknik Czołgisty, który odbył się 16.06.2024. Tu również nas nie zabrakło. Udało nam się przygotować pokazy modelarskie na tankodromie, obsługiwaliśmy pokazy dynamiczne pojazdów gąsienicowych, pomagaliśmy przy gastronomii i przy udostępnionych eksponatach.
Oczywiście nie samymi piknikami człowiek żyje. W kwietniu i maju spotykaliśmy się w muzeum przy myciu i dbaniu o eksponaty. Dużo pracy wymagał remont BTR-a 152, w którym m.in. szwankowała elektryka, wyczyściliśmy układ chłodzenia, zamontowaliśmy brakującą śrubę na wale korbowym. W tym czasie udało nam się również dokończyć prace przy uruchomieniu hydrauliki w drugim z półpromów GSP-55. Następnie uruchomiliśmy wewnętrzną komunikację radiową, dzięki czemu załoganci wozu mogą porozumiewać się przy pomocy hełmofonów. Serwisu wymagał także UAZ-469. Przed Piknikiem Czołgisty przegląd przeszedł czołg T-72 włącznie z dolaniem oleju do skrzyni biegów i układu silnikowego. Pomału kontynuujemy prace malarskie przy dziale samobieżnym SU-152.
Blask odzyskał śmigłowiec Mi-4, który najpierw został dokładnie umyty z zewnątrz, a następnie wzięliśmy się za oczyszczenie wnętrza, nasmarowanie zamków drzwi i ich uszczelnienie, odtworzyliśmy zerwane mocowanie ławek dla desantu i wykonaliśmy rampę, dzięki której wnętrze śmigłowca może być udostępniane zwiedzającym!
Wspieraliśmy także muzeum w wyjazdach promocyjnych do Żagania i Głogowa. W tej pierwszej miejscowości w trakcie uroczystości związanych z rocznicą Wielkiej Ucieczki prezentowaliśmy nasze modele, utworzyliśmy sztab łączności oraz prezentowaliśmy transporter BTR-152. W Głogowie staliśmy przy muzealnej 10,5 cm haubicy z okresu II wojny światowej i namawialiśmy zwiedzających do odwiedzin muzeum oraz do udziału w warsztatach plastycznych. Udaliśmy się również do Kołobrzegu, gdzie wsparliśmy stoisko Muzeum Broni Pancernej na wielkiej rekonstrukcji Bój o Kołobrzeg.
Były też działania zupełnie nietypowe jak choćby wykonanie opomiarowania i projektu przęsła mostowego SMT-1, stworzenie i zaprojektowanie gry terenowej czy pancernych kolorowanek.
W sumie w pierwszym półroczu 2024 r. w działań wolontariackich na rzecz muzeum wzięło udział blisko 40 osób, które zarejestrowały w systemie obsługi wolontariatu już blisko 1200 przepracowanych godzin! Nasze działania szeroko omawiane były w lokalnych mediach w tym przede wszystkim w TVP 3 Gorzów Wielkopolski.
Nie zamierzamy zwalniać tempa w drugim półroczu tego roku. Przed nami m.in. remont generalny kuchni polowej, drugi etap prac przy uruchomieniu agregatu prądotwórczego, malowanie SU-152. Równolegle realizować będziemy zadania związane z projektem pn. Rozwój wolontariatu przy Lubuskim Muzeum Wojskowym finansowanym przez NIW-CRSO. Będą to m.in. wyjazd studyjny, zakupy wyposażenia, przeprowadzenie inicjatyw wolontariackich.