Już w niedzielę 21.06.2026 kolejny Piknik Czołgisty.
W tym roku w rolach głównych wystąpią czołgi:
- amerykański lekki czołg M3 Stuart z okresu II wojny światowej – ze zbiorów Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
- legendarny czołg T-34-85 z zasobów 34. Brygady Kawalerii Pancernej
- czołg średni T-72 A ze zbiorów Lubuskiego Muzeum Wojskowego
- czołgi Leopard 2 z wyposażenia 34. Brygady Kawalerii Pancernej oraz 10. Brygady Kawalerii Pancernej
- prom gąsienicowy GSP-55 ze zbiorów Lubuskiego Muzeum Wojskowego
- kołowy transporter opancerzony ROSOMAK w wersji medycznej lub z system przeciwpancernym z wyposażenia 10. Brygady Kawalerii Pancernej
Dodatkowo w programie:
- pokazy modeli czołgów RC
- grupy rekonstrukcyjne
- pokazy „pancernych średniowiecza”
- strefa handlowa
- zwiedzanie wnętrz czołgów
- otwarte wszystkie wystawy stałe i czasowe muzeum
- wojskowa grochówka
- i wiele innych
Piknik odbędzie się w godzinach 10:00 – 17:00.
Pokazy dynamiczne pojazdów gąsienicowych o godz. 12:00, 14:00, 16:00.
Organizator zastrzega sobie prawo do wycofania pojazdów z pokazu dynamicznego z przyczyn np. technicznych
Wstęp na piknik w ramach biletu wstępu do muzeum. Bilety sprzedawane będą na miejscu wydarzenia oraz online.
Ceny:
Bilet normalny 25 zł
Bilet ulgowy 20 zł
Bilet rodzinny 60 zł
(2 Rodziców + 1 lub więcej dzieci)
Link do biletów online:
https://muzeumdrzonow.tixx.pl/bilety/3293/piknik-czolgisty.html
(W przypadku biletów on-line doliczana jest opłata serwisowa)
Tegoroczną edycję Pikniku Czołgisty patronatem honorowym objęli Wojewoda Lubuski Pan Marek Cebula oraz Prezydent Miasta Zielona Góra Pan Marcin Pabierowski.
Zapraszamy!

Piknik Czołgisty to jedno z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń plenerowych organizowanych przez Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie. Impreza odbywa się nieprzerwanie od 2017 roku i na stałe wpisała się w kalendarz regionalnych wydarzeń poświęconych historii oraz współczesności wojsk pancernych.
Województwo lubuskie od lat nazywane jest ziemią pancerniaków. To właśnie tutaj stacjonuje legendarna 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, znana jako „Czarna Dywizja”. Piknik Czołgisty organizowany jest w czerwcową niedzielę, najbliższą dacie 17 czerwca, czyli Świętu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych. Wydarzenie ma na celu uhonorowanie żołnierzy broni pancernej, przypomnienie chlubnych tradycji polskich wojsk pancernych oraz wyrażenie wdzięczności za ich codzienną służbę.
Podczas Pikniku Czołgisty muzealny park w Drzonowie wypełnia się nowoczesnym i historycznym sprzętem wojskowym, prezentowanym przez pancerniaków m.in. z Żagania i Świętoszowa. Wśród eksponowanych maszyn znalazły się dotąd takie pojazdy jak czołgi Leopard 2A4 i 2PL, legendarny T-34-85, wozy zabezpieczenia technicznego WZT-3 i Bergepanzer 2, a także KTO Rosomak, haubica Dana, wyrzutnia rakietowa WR-40 oraz wiele innych pojazdów i systemów uzbrojenia.
Nieodłącznym elementem wydarzenia są dynamiczne pokazy sprzętu wojskowego, zarówno muzealnych zabytków, jak i współczesnego wyposażenia Sił Zbrojnych RP. Piknik Czołgisty to jednak nie tylko widowiskowe prezentacje – to przede wszystkim okazja do bezpośrednich rozmów z żołnierzami, poznania realiów ich służby i osobistego podziękowania za trud oraz zaangażowanie w obronę kraju.
Piknik Czołgisty w Lubuskim Muzeum Wojskowym to wydarzenie, które łączy historię z teraźniejszością i przyciąga zarówno pasjonatów wojskowości, jak i całe rodziny szukające wartościowego, edukacyjnego sposobu spędzenia czasu.



